W Zespole Szkół nr 3 w Krzyżowej, Zespole Szkół nr 2 w Jeleśni, Zespole Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej oraz Szkole Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej odbyły się zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy zorganizowane w ramach projektu „Ratuj Życie!", który jest współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój- edycja 2018". W zajęciach pierwszej pomocy udział wzięło 457 uczniów.
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Europie (corocznie około 400 000 osób) - liczba tych śmiertelnych ofiar mogłaby być o połowę mniejsza, gdyby świadkowie tragicznych zdarzeń natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pozostawienie poszkodowanego bez pomocy, praktycznie po 7-10 minutach prowadzi do nieodwracalnych zmian i jego śmierci. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej przez świadków tego zdarzenia. Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela – każdy z nas powinien pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka.
Okazuje się jednak, że ani zapisy Kodeksu Karnego, przewidujące karę trzech lat pozbawienia wolności dla osoby, która nie udzieliła pomocy człowiekowi znajdującemu się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, ani specjalna ochrona osób podejmujących działania ratownicze, jako działających w stanie wyższej konieczności, nie są czasami w stanie nakłonić świadków zdarzenia do udzielenia pomocy ofiarom. Bez wiedzy i umiejętności lęk przed zaszkodzeniem ofierze jest silniejszy od lęku przed karą za bierność.
Dlatego właśnie Fundacja K2 zdecydowała się na realizację projektu „Ratuj życie!" - którego celem głównym było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gminie Jeleśnia.
Poprzez przeprowadzenie zajęć w zakresie pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych chcieliśmy nauczyć uczestników projektu właściwych zachowań, wyrobić właściwe nawyki postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz nauczyć prostych technik ratowania ludzkiego zdrowia i życia.
Program zajęć edukacyjnych obejmował m.in.:
- zachowanie się w miejscu wypadku;
- wzywanie służb ratunkowych;
- działania ratunkowe u osób zadławionych;
- Resuscytację Krążeniowo-Oddechową niemowląt, dzieci oraz osób dorosłych.
Zajęcia prowadzili instruktorzy Fundacji K2 p. Agnieszka Pawlus (ratownik medyczny) oraz p. Aleksander Pietryka (instruktor Obrony Cywilnej, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED).
Zajęcia praktyczne w zakresie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej były prowadzone na 30 fantomach Laerdal do nauki RKO, a w zakresie pierwszej pomocy u osób zadławionych na 12 fantomach Laerdal oraz 8 kamizelkach ACT FAST. Z uczestnikami zajęć edukacyjnych pracowaliśmy w sposób aktywny i praktyczny z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu treningowego, prezentacji multimedialnych oraz krótkich filmów szkoleniowych prezentujących omawiane zagrożenie.
Artykuł sponsorowany. Materiały partnera – Fundacja K2.