"Ratuj Życie!" - w gminie Jeleśnia cz. 2 [materiał partnera] - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Zespole Szkół nr 3 w Krzyżowej, Zespole Szkół nr 2 w Jeleśni, Zespole Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej oraz Szkole Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej odbyły się zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy zorganizowane w ramach projektu „Ratuj Życie!", który jest współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój- edycja 2018". W zajęciach pierwszej pomocy udział wzięło 457 uczniów.

K2 Tyt

Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Europie (corocznie około 400 000 osób) - liczba tych śmiertelnych ofiar mogłaby być o połowę mniejsza, gdyby świadkowie tragicznych zdarzeń natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pozostawienie poszkodowanego bez pomocy, praktycznie po 7-10 minutach prowadzi do nieodwracalnych zmian i jego śmierci. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej przez świadków tego zdarzenia. Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela – każdy z nas powinien pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka.

Okazuje się jednak, że ani zapisy Kodeksu Karnego, przewidujące karę trzech lat pozbawienia wolności dla osoby, która nie udzieliła pomocy człowiekowi znajdującemu się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, ani specjalna ochrona osób podejmujących działania ratownicze, jako działających w stanie wyższej konieczności, nie są czasami w stanie nakłonić świadków zdarzenia do udzielenia pomocy ofiarom. Bez wiedzy i umiejętności lęk przed zaszkodzeniem ofierze jest silniejszy od lęku przed karą za bierność.

Dlatego właśnie Fundacja K2 zdecydowała się na realizację projektu „Ratuj życie!" - którego celem głównym było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gminie Jeleśnia.

Poprzez przeprowadzenie zajęć w zakresie pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych chcieliśmy nauczyć uczestników projektu właściwych zachowań, wyrobić właściwe nawyki postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz nauczyć prostych technik ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

 Program zajęć edukacyjnych obejmował m.in.:

  • zachowanie się w miejscu wypadku;
  • wzywanie służb ratunkowych;
  • działania ratunkowe u osób zadławionych;
  • Resuscytację Krążeniowo-Oddechową niemowląt, dzieci oraz osób dorosłych.

Zajęcia prowadzili instruktorzy Fundacji K2 p. Agnieszka Pawlus (ratownik medyczny) oraz p. Aleksander Pietryka (instruktor Obrony Cywilnej, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED).

Zajęcia praktyczne w zakresie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej były prowadzone na 30 fantomach Laerdal do nauki RKO, a w zakresie pierwszej pomocy u osób zadławionych na 12 fantomach Laerdal oraz 8 kamizelkach ACT FAST. Z uczestnikami zajęć edukacyjnych pracowaliśmy w sposób aktywny i praktyczny z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu treningowego, prezentacji multimedialnych oraz krótkich filmów szkoleniowych prezentujących omawiane zagrożenie.

Artykuł sponsorowany. Materiały partnera – Fundacja K2.

Udostępnij

Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę