Ścieżka od mostu nad Jezioro - są konkrety - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pisaliśmy kiedyś o ścieżce dydaktycznej, jaka ma powstać miedzy mostami: trzebińskim i kolejowym, a także nad Jeziorem Żywieckim. Teraz Urząd Miejski wyjawił więcej konkretów.

cieżka iędzy mostami

 Chodzi o projekt kluczowy Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 pn.: Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego, który w 85 procentach ma być dofinansowany z U Europejskiej. Według projektu, na tym terenie występuje wiele cennych gatunków roślin i zwierząt, które podlegają ochronie. Są to: pluszcz (ptak), rośliny takie, jak pierwiosnek wyniosły, miodunka ćma, jaskier kosmaty. W związku z tym celem przedsięwzięcia jest ograniczenie presji ruchu turystycznego na cenne przyrodniczo obszary. W ramach projektu ma powstać ścieżka dydaktyczna dla pieszych i rowerzystów, wzdłuż rzeki Koszarawy od mostu trzebińskiego do mostu kolejowego oraz wzdłuż brzegów rzeki Soły i Jeziora Żywieckiego, do ośrodka Politechniki Krakowskiej. Wzdłuż Koszarawy będzie to dróżka betonowo – asfaltowa, natomiast nad jeziorem nawierzchnia z płyt betonowych, a głównie wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralna. Powstaną również miejsca odpoczynku. Częścią projektu będą też powstanie Miejskiego Centrum Ekologicznego oraz kampanie regionalne.
Przypomnijmy, że według planów całość zadania ma pochłonąć 4 248 125 zł. Wkład własny miasta to 381 125 zł, natomiast 3 867 000 zł to kwota dofinansowania ze środków europejskich.
Odnośnie tej inwestycji Urząd Miejski przyjmował wnioski mieszkańców Żywca w ramach konsultacji zamierzeń. Projekt ma zostać zrealizowany w 2018 roku.

Botaniczne unikaty i śmieci

Jak się prezentują obecnie tereny o których mowa, zapewne wszyscy żywczanie wiedzą. Nierówna nawierzchnia utrudnia poruszanie się, nie jest też idealna dla uprawiania sportu i rekreacji. Co ważniejsze, nie jest oświetlona, więc w tych licznych miesiącach roku, kiedy w naszych realiach geograficznych dzień jest krótszy, dla osób pracujących te tereny są praktycznie nieużyteczne. Nie sposób też wypatrzeć tych rzadkich gatunków fauny i flory, raczej widuje się śmieci. Pozostaje mieć nadzieje, że nowe ścieżki wpłyną korzystnie na wszystkie te czynniki.
Warto zauważyć, że w oddaniu do użytku mieszkańców i turystów tego typu trasy turystycznej jesteśmy – być może z uzasadnionych i usprawiedliwionych powodów – spóźnieni nie raz i o dziesiątki lat względem innych miast. By nie szukać daleko, przywołać można pieszo rowerową trasę asfaltową nad Wisłą, gdzie z małymi przerwami przedostać się w taki sposób można od miejscowości Wisła po Strumień (prawie 40 km) już co najmniej od kilkunastu lat.

Udostępnij

5
+3
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę