Morawiecki w smog żywiecki. Reklamówkami? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Żywiec znów został zauważony przez władze centralne, niestety w tym samym kontekście, co często od dawna. Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki widzi konieczność szybszej walki ze smogiem i ma na to sposób. To pieniądze z opłat za jednorazowe „foliówki”. Kto ją wniesie?

 Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki przyznał, że problem był rozpatrywany na poniedziałkowym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Co o niej powiedział?:
„Na posiedzeniu (KERM) podjęliśmy decyzję, by szybciej starać się walczyć ze smogiem w miastach, które wskazane zostały przez WHO jako najbardziej zanieczyszczone. Tam jest 33 polskich miast na 55 najbardziej zanieczyszczonych w całej UE. W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach" - zapowiedział Morawiecki.
Nie trzeba przypominać, że w czołówce raportu - na samym jej czubku - był niedawno Żywiec.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o gospodarce opakowaniami. Przewiduje ona, że od nowego roku jednorazowe torby w sklepach nie będą mogły być już bezpłatne. Opłatą recyklingową zostaną objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. To o takiej grubości siatkim są obecnie najczęściej wydawane przy sklepowych kasach. W październikowym projekcie rozporządzenia Ministerstwa Środowiska została zaproponowana kwota 20 gr, natomiast ustawa określa maksymalną stawkę – 1 zł. Nie będzie trzeba natomiast płacić za nie będą musieli płacić za tzw. zrywki, czyli bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów przy założeniu, że użyje się ich wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa itp.).
Szacuje się, że w związku z opłatami do budżetu państwa wpłynąć może od 850 mln do 1,5 mld zł.
Poprzez opłatę za foliówki zatem ma być możliwa szybsza i skuteczniejsza walka ze smogiem. Wynika z tego jednak, że zapłaci za to obywatel.
Dodajmy, że wicepremier Morawiecki przypomniał o obowiązujących od 1 października nowych rozporządzeniach, odnoszących się do produkcji kotłów grzewczych. Ma być jeszcze bardziej restrykcyjnie i od 2018 roku w Polsce nie będzie można produkować ani instalować pieców o niższej niż piąta klasie emisyjności. W kotłach nie będzie można też instalować rusztów awaryjnych, które najczęściej służą do spalania odpadów komunalnych.

Udostępnij

2
0
2
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę