[PREZENTACJA] Dokumenty przetargowe przekazane. - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Katowicki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krkjowych i Autostrad poinformował dziś, że przygotował i przekazał Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie o zamówieniu, dotyczące budowy odcinka drogi ekspresowej S1 od węzła Przybędza do węzła Milówka tzw. „Obejście Węgierskiej Górki”.

obejscie

Ogłoszenie przetargu przez GDDKiA nastąpi niezwłocznie po jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.
Inwestycja będzie realizowane w formule „Projektuj i Buduj”. Wykonawca stanie przed zadaniem opracowania kompletnej dokumentacji projektowej wykonawczej oraz uzyskania niezbędnych decyzji umożliwiających wykonanie robót budowlanych oraz dopuszczenie do użytkowania budowanego odcinka drogi o długości 8,530 km.

Droga ma być finansowana z Krajowego Funduszu Drogowego - prowadzi go Bank Gospodarstwa Krajowego, a dochody pochodzą z opłat paliwowych, z opłat za via Toll, opłat drogowych oraz kredytów, w tym emisji euroobligacji.

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskuje na rzecz KFD zewnętrzne finansowanie emitując obligacje oraz zaciągając kredyty w międzynarodowych instytucjach finansowych (głównie w Europejskim Banku Inwestycyjnym). Przed 2014 rokiem BGK przeprowadzał emisje na rynku krajowym, pozyskując finansowanie o wartości ponad 26 mld zł. Od 2014 roku, kiedy BGK ustanowił Program EMTN (Euro Medium Term Notes – średnioterminowych euroobligacji), bank wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej ponad 1,5 mld euro, z czego w październiku ub. roku na 750 mln euro. Te pieniądze finansują Program Budowy Dróg Krajowych. Do programu na listę podstawową obejście Wegierskiej Górki wpisane zostało zanim Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy.

Program Budowy Dróg na lata 2014-2023 początkowo został oszacowany na 107 mld zł. Po wyborach w 2015 roku zaczęto mówić, że na realizację założonych planów potrzeba prawie 200 mld zł. Obecna sytuacja wygląda tak, że PBDK zakłada wydanie 137 mld zł. Dzięki tym pieniądzom ma powstać 2750 km dróg.

W październiku 2017 r. Bank dla KFD wyemitował tych papierów na kwotę 750 mln zł. W przyszłości inwestycja w obejście Węgierskiej Górki ma być wsparta z pieniędzy unijnych z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budżet Unii na kolejne lata poznamy w maju.

Zobacz prezentację GDDKiA:

pdfplansze_Gddkia_na_strone_2.pdf627.85 KB

Udostępnij

4
+4
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę