Nowe inwestycje w szerszej strefie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pod koniec ub. roku obecna na naszym terenie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powiększona o 269 ha, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z grudnia 2016 roku. Rozszerzenie objęło ponad 240 ha gruntów publicznych na terenach kilkunastu miejscowości w woj. śląskim, w tym w ramach podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej w Radziechowach-Wieprzu (działa tu jeden z zakładów firmy Żywiec Zdrój SA). To również 28 ha gruntów Skarbu Państwa użytkowanych przez działające na nich firmy, wśród nich w Węgierskiej Górce, gdzie funkcjonuje firma Metalpol. KSSE pojawiła się zatem w nowym miejscu na Żywiecczyźnie.

strefa1kopia

 Obecnie powierzchnia całej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynosi ponad 2600 ha. Na gruntach wcielonych ostatnio do Strefy kilka miesięcy temu planowane są inwestycje m.in. przez spółki grupy Kopex w Bytomiu, Rockwell Automation w Katowicach, Conbelts w Bytomiu oraz Metalpol Węgierska Górka w Węgierskiej Górce. Efektem będzie kilkaset nowych miejsc pracy w skali województwa, utrzymanie ok. 700 istniejących etatów oraz nakłady szacowane na miliony złotych. Efekt rozszerzenia strefy ma być długofalowy – zmiana granic strefy utworzyła miejsce pod nowe inwestycje, co w perspektywie przyszłości może skutkować powstaniem kilkunastu tysięcy nowych miejsc pracy. Poszerzanie KSSE trwało dwa lata, a Metalpol już wcześniej rozpoczął inwestycje rozbudowy zakładu. Wg założeń ma zatrudnić dodatkowych 150 osób.

- Cieszymy się jako samorząd z faktu poszerzenia Strefy na tereny w naszej gminie. Mamy nadzieję, że da to możliwość dalszego rozwoju firmy oraz korzyści dla mieszkańców gminy. W perspektywie dłuższego czasu będziemy mogli ocenić efekty – mówi Marian Kurowski, wicewójt gminy Węgierska Górka.

Przypomnijmy, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem w Polsce pośród tego typu inicjatyw. Do tej pory łącznie zainwestowało na jej obszarze ponad 220 firm polskich i zagranicznych, wydatkując blisko 24 mld zł. KSSE jest obecna w 45 gminach woj. śląskiego, a na jej terenie zatrudnionych jest ok. 60 tys. pracowników.

Zastępcą prezesa Katowickiej SSE SA w Katowicach jest Janusz Michałek. Na twitterze od początku kwietnia zaprasza do udziału w planowanej konferencji dla przedsiębiorców.

5 miliardów nakładów inwestycyjnych i 26 tysięcy nowych miejsc pracy. To imponujący bilans Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej. Niedawne włączenie do podstrefy ponad 100 hektarów nowych terenów inwestycyjnych rodzi nowe możliwości rozwoju biznesu. Zapraszamy przedsiębiorców na konferencje „Strefa Wzrostu – po prostu” w środę 26 kwietnia w Żywcu oraz 27 kwietnia w Żorach – informuje Janusz Michałek, który niedawno został powołany również do zarządu stowarzyszenia „Pro Silesia”, którego jednym z członków jest Katowicka SSE. Stowarzyszenie założone z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ma być platformą międzysektorowego partnerstwa biznesu, nauki i samorządu. 

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. jest instytucją właściwą dla tych firm, które chcą skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnień podatkowych, ponosząc nakłady inwestycyjne lub tworząc nowe miejsca pracy. Maksymalna łączna wielkość pomocy publicznej, jaka może zostać udzielona inwestorom realizującym projekty na nowych obszarach wynosi ok. 1,9 mld zł.

ZASADY DZIAŁANIA W STREFIE

Firma prowadzi działalność na terenie Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie otrzymanego zezwolenia. Zezwolenie na działalność na terenie KSSE zawiera dwa warunki, jakie inwestor musi spełnić:

1) utworzenie określonej ilości nowych miejsc pracy na terenie strefy do określonego dnia.

2) poniesienie określonej kwoty nakładów inwestycyjnych na terenie strefy do określonego dnia.

Przedsiębiorca zobowiązuje się nie przenosić w jakiejkolwiek formie składników majątku, z którymi związane były wydatki inwestycyjne:

przez okres 5 lat od zakończenia inwestycji w przypadku dużych przedsiębiorstwprzez okres 3 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Inwestor zobowiązuje się prowadzić działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 5 lat od momentu zakończenia inwestycji,przez okres nie krótszy niż 3 lata w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Inwestor zobowiązuje się utrzymać deklarowane zatrudnienie. przez okres nie krótszy niż 5 lat od momentu zakończenia inwestycji,przez okres nie krótszy niż 3 lata w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw 

Źródło: KSSE.COM.PL

Zdjęcie: METALPOL.COM.PL, KSSE.COM.PL

Udostępnij

0
0
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę