Spółka do rekonstrukcji - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Antoni Szlagor zapowiada reformę Beskid Żywiec Sp. z o. o., wokół działania której można się dopatrzeć wiele kontrowersji. Miasto odśnieża kto inny, schronisko mało konkurencyjne, a zarząd się ceni.

Sortownia beskid eko

Spółka Beskid Żywiec zajmuje się głównie zbieraniem, przetwarzaniem odpadów komunalnych i zarządzaniem składowiskiem odpadów. Prowadzi też schronisko dla zwierząt, a w ostatnich miesiącach zaangażowana była w inicjowanie budowy nowych źródeł ciepła RDF. Większościowym udziałowcem w spółce jest gmina Żywiec. Oprócz niej udziały mają wszystkie gminy powiatu żywieckiego i trzy z powiatu bielskiego: Buczkowice, Szczyrk i Wilkowice.

Finanse i zatrudnienia

Jak podała „Żywiecka Kronika Beskidzka”, w 2017 roku przychód spółki wyniósł ponad 11,9 mln zł. Beskid Żywiec zatrudniał łącznie 121 osób. W składzie jej zarządu zasiadają: Jerzy Starypan- prezes, Jerzy Kliś – wiceprezes i Urszula Habdas – prokurent. W ubiegłym roku koszt utrzymania zarządu i administracji wyniósł 1,02 mln zł. Złożyły się na niego płace zarządu i pracowników, koszty utrzymania biura oraz świadczenia i opłaty związane z administrowaniem spółką. W radzie nadzorczej Beskid Żywiec zasiadają: przewodniczący Zbigniew Tetłak i członkowie: Maciej Mika – wójt gminy Radziechowy – Wieprz, Ewa Iwon oraz Antoni Gołek. Koszt rocznego utrzymania rady wyniósł 170,5 tys. zł. Miesięczne wynagrodzenie brutto przewodniczącego rady to 3 633,13 zł, a członków 3 302,84 zł.

 RDF

Końcem listopada ubiegłego roku odbyły się w Żywcu konsultacje na temat nowych źródeł ciepła. Specjaliści oraz przedstawiciele spółki Beskid Żywiec Sp. z o. o., prezentowali walory nowych rozwiązań. Jak można się było dowiedzieć ze strony spółki, firma ta już w czasie konsultacji była w trakcie poszukiwania wspólnika i inwestora i po wstępnym wyborze 9 firm. Kilka miesięcy później Beskid Żywiec, na stronie internetowej gminy Radziechowy – Wieprz przekonywała do zasadności zbudowania tam nowej ciepłowni, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Droga maszyna nie dla miasta

 Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w posiadaniu i użytkowaniu Spółki Beskid Żywiec jest wielofunkcyjna maszyna sprzątająca, która została zakupiona ponad 10 lat temu, za niebagatelną kwotę 1,5 mln zł. Nie jest jednak stosowana do sprzątania lub odśnieżania ulic Żywca, głównego udziałowca spółki. Dlaczego?

- Kilka lat temu była stosowana do tego celu, teraz miasto wybrało inną ofertę. Maszyna ta jest stosowana do użytkowania wewnętrznego naszej firmy, ale też komercyjnie do sprzątania niektórych zakładów produkcyjnych, galerii handlowych czy też ulic innych gmin – powiedział nam prezes spółki Jerzy Strypan.

 Schronisko się ceni

W gestii spółki Beskid Żywiec jest też utylizacja niektórych padłych zwierząt oraz Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Ma ono jednak opinię drogiego. Coraz więcej gmin (dotąd zamiar taki podjęły Węgierska Górka i Gilowice), będąc udziałowcami Beskidu Żywiec, bezdomne zwierzęta ze swojego terenu zamierza odwozić do Cieszyna. Usługi tamtejszego schroniska są znacznie tańsze.

 Co zrobi burmistrz?

 - Przebudowujemy całą strukturę spółki. Jej schemat organizacyjny. Nie będzie się to wiązać ze zwolnieniami. Osoby odpowiedzialne za poszczególne działy będą rozliczane przez radę nadzorczą i potem przez wspólników, a nie, jak dotąd cały zarząd. Będą zmiany, które już się rozpoczęły – powiedział burmistrz Antoni Szlagor.

Rekonstrukcja jest więc, jak na razie, zarysowana dosyć mgliście. Czy będą to zmiany, które korzystnie wpłyną na efektywność działań spółki Beskid Żywiec i jej konkurencyjność oraz zmniejszą ilość narastających kontrowersji? Zobaczymy.

 

Udostępnij

9
+4
5
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę