Nieprawidłowości w Ratuszu? Zwrócą blisko milion dotacji? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Oceniam negatywnie działania podejmowane przez Pana Burmistrza Żywiec w zakresie wykorzystania dotacji budżetowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych" - brzmi ocena ogólna. Ukazało się wystąpienie pokontrolne Wydziału Kontroli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotyczące wykorzystania dotacji budżetowej przez Urząd Miejski w Żywcu. Stwierdzono w szereg nim nieprawidłowości.

Stolarska

Ocena ogólna organu kontrolującego jest negatywna.O przeprowadzonej kontroli przez Śląski Urząd Wojewódzki pisaliśmy TUTAJ. Sprawdzanie, przeprowadzane w dniach 15 – 21 czerwca br., dotyczyło wykorzystywania dotacji na usuwanie skutków powodzi. Chodzi o remont ulicy Stolarskiej. Z kontroli został sporządzony projekt wystąpienia pokontrolnego, który 14 sierpnia przesłano do Urzędu Miejskiego w Żywcu. Burmistrz Antoni Szlagor nie zgodził się z jego treścią.

Ostateczne wystąpienie pokontrolne zostało  sporządzone po zapoznaniu się przez Wydział Kontroli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z zastrzeżeniami burmistrza.

O co chodzi?

Wystąpienie pokontrolne, dotyczące prawidłowości wykorzystania dotacji budżetowej przekazanej w 2017 roku na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, opatrzone zostało datą 8 października 2018 roku. Ogólnie sytuację określono jako negatywną.

„Oceniam negatywnie, działania podejmowane przez Pana Burmistrza Miasta Żywiec w zakresie wykorzystania dotacji budżetowej przekazanej w 2017 r. na usuwanie skutków klęsk żywiołowych pod względem kryterium legalności i rzetelności celem realizacji zadania pod nazwą: „Remont ul. Stolarskiej w Żywcu w km 0+000-0+790,95.” - można przeczytać w wystąpieniu.

Na ten cel miasto otrzymało łącznie 1 561 231 zł, a zadanie kosztowało 1 951 538,82 zł. Sęk m.in. w tym, że wyremontowana za pieniądze z budżetu państwa część ul. Stolarskiej nie jest drogą publiczną, a jest drogą wewnętrzną.

Jako odpowiedzialnych za kontrolowane zadania wskazano: Burmistrza Miasta Żywiec, Skarbnik Miasta, Wydział Finansów i Budżetu, Wydział Inżynierii Miejskiej, Ochrony Środowiska i Rozwoju Urbanistycznego - Referat ds. Dróg Publicznych.

Ocena taka wynikała z ocen cząstkowych i z nieprawidłowości, polegających na nienależnie pobranej dotacji w kwocie 729.589,93 zł i braku prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków z otrzymanej dotacji oraz wydatków dokonanych z tych środków. Zarzuty dotyczą też niewłaściwego nadzoru

Kontrowersje

Burmistrz Antoni Szlagor złożył wyjaśnienie, odnośnie stanu prawnego działek, na których prowadzone miały być prace. Pomimo tego kontrolujący stwierdzili, że nienależnie pobrano dotację dla zadania zrealizowanego na dwóch działkach (które nie były własnością gminy, lecz własnością osób fizycznych) w łącznej kwocie 729.589,93 zł,  (46,73 % otrzymanej dotacji). W efekcie miasto Żywiec ma zwrócić powyższą kwotę.

Co grozi za powyższe stwierdzone przez kontrolerów przewinienia? Wojewoda może złożyć teraz zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej o "naruszanie dyscypliny finansów publicznych". Grozi to grzywną, upomnieniem, a nawet zakazem pełnienia funkcji kierowniczych, związanych z dysponowaniem środkami publicznymi za okres od roku do 5 lat.

Całość wystąpienia pokontrolnego, które przez Śląski Urząd Wojewódzki opublikowane zostało 17 października, dostępna jest w pliku pod tekstem.

docWystapienie_pokontrolne_Zywiec.doc147.5 KB

 

 

Udostępnij

15
+7
8
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę