Połowa czerwca to czas, kiedy do Żywca zjeżdżają miłośnicy piwa, a w szczególności jego hobbystycznej produkcji. Na terenie Browaru Żywiec odbywa się giełda birofila, dając zainteresowanym możliwość wymiany doświadczeń, a smakoszom degustacji swoich wyrobów. Festiwal posiada nie tylko swoją tradycję i fanów, ale też wpłynął na rozwój piwowarstwa w Polsce. Czasem rodzi się z tego coś więcej.
Pierwszą z giełd przeprowadzono między żywieckimi zamkami, kolejne już w browarze. Zyskiwały na popularności, stając sie największą tego typu imprezą w Polsce i w Europie. Podczas jednej z Giełd Birofiliów, gdy szefem Piwiarni Żywieckiej był ich pomysłodawca Grzegorz Zwierzyna, zorganizowany został konkurs piw rzemieślniczych. Plebiscyt zaowocował nagrodami dla zwycięzców oraz inspiracją dla organizatorów, rozwinięciem formuły konkursu i ustanowienia go cyklicznym. Na kolejnych giełdach domowe piwa oceniało międzynarodowe jury złożone z wybitnych znawców chmielowego napoju.
Pasja połączyła
Na giełdzie pojawił się kiedyś Ziemowit Fałat, politolog i dziennikarz, redaktor czasopisma "Piwosz", później właściciel firmhy Browamator, żeby prezentować sprzęt do produkcji piwa domowego. Stał się potem jurorem konkursu piw domowych i jego współorganizatorem. Wspólnie z Grzegorzem Zwierzyną i Markiem Semlą w 2011 roku założyli w efekcie PINTĘ, firmę produkującą piwa rzemieślnicze. To nawiązanie nie jest lokowaniem produktu, a przejściem do zupełnie istotnej dla naszego regionu informacji biznesowej.
Otóż firma ta planuje otwarcie na naszym terenie swojego pierwszego zakładu produkcyjnego. Do tej pory warzyła swoje piwa w browarach w Zawierciu i Zarzeczu. Inwestycja ma kosztować 12 mln złotych. Według pierwszej wersji nowy zakład miał być zlokalizowany przy drodze Bielsko-Biała – Cieszyn. Ostatecznie jednak stanie na działce w gminie Radziechowy – Wieprz, niedaleko zakładów Żywiec Zdrój. Według szacunków, dzięki browarowi, PINTA ma osiągnąć zdolność produkcyjną 15 tys. hektolitrów, a przede wszystkim zaoferować miejsce pracy kilkudziesięciu osobom. Nowy browar ma być nie tylko zakładem produkcyjnym, ale też miejscem otwartym dla miłośników piw rzemieślniczych i osób zainteresowanych historią piw rzemieślniczych w Polsce. Na ten miesiąc planowane jest ogłoszenie przetargu na generalne wykonawstwo budynku browaru, którego projekt architektoniczny jest autorstwa jednego z biur warszawskich.
A to dokładny harmonogram XXII Międzynarodowej Giełdy Birofilów, organizowanej przez Piwiarnię Żywiecką w dniach 16-17 czerwca.
16.06.2017 (Piątek)
6:00 - Otwarcie Piwiarni Żywieckiej
6:15 - Otwarcie Ogródka Piwnego – Spotkanie kolekcjonerów z całej Polski i nie tylko – wymiana akcesoriów piwnych.
18:00 - Zamknięcie Giełdy
17.06.2017 (Sobota)
6:00 - Otwarcie Piwiarni Żywieckiej
6:15 - Otwarcie Ogródka Piwnego – Spotkanie kolekcjonerów z całej Polski i nie tylko – wymiana akcesoriów piwnych.
15:00 - Zamknięcie Giełdy
Rezerwacja stolików: malgorzata.mrowiec@grupazywiec.pl