Nieuwzględnione apele? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stowarzyszenie Kolej Beskidzka od dawna zabiega o poprawę stanu i funkcjonalności linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka. Ostatnio jego przedstawiciele stwierdzili jednak, że Gmina Jeleśnia niedostatecznie przyłącza się do tych działań i postanowili wystąpić na drogę sądową.

Sprawa dotyczy zintegrowanej komunikacji dowozowej na terenie gminy Jeleśnia. Kolej Beskidzka starała się o to, aby dalekobieżne pociągi do Zakopanego i Warszawy zatrzymywały się na stacji w Jeleśni. Aby miało to sens dla rozwoju turystycznego całej gminy, potrzebna była sensowna komunikacja publiczna, dzięki której turyści mogliby potem dotrzeć do takich miejscowości, jak Korbielów czy Sopotnia Wielka lub Mała. Stowarzyszenie Kolej Beskidzka twierdzi, że udało się mu przekonać właściwe podmioty do wytrasowania i zatrzymywania pociągów regionalnych i dalekobieżnych na stacji Jeleśnia i deklarowało dalszą pomoc władzom gminy Jeleśnia w działaniach w tym kierunku.

Obok dworca będzie myjnia

Organizacja ta zwróciła się też do Urzędu Gminy Jeleśnia z zapytaniem w sprawie zagospodarowania przejętych od PKP S.A.: budynku stacji oraz okolicznych działek i tworzonego tam nowego obiektu usługowego. Jak się dowiedziało stowarzyszenie, na placu powstaje myjnia samochodowa (firma AM PROJECT z Pietrzykowic). Chcieli uzyskać informację, na jakich warunkach gmina przejęła od PKP S.A. grunty i czy umowa przekazania zawiera zapisy, które pozwalają na przeznaczenie tych terenów na cele komercyjne, inne niż transportowe. Nie uzyskali odpowiedzi. Petycję w sprawie komunikacji dowozowej skierowali też do Rady Gminy Jeleśnia, wraz z opracowaniem rozkładu jazdy i modelu finansowania.

„Pomimo obowiązku wynikającego z przepisów - nasza petycja nie została nawet upubliczniona, nie mówiąc o jej rozpatrzeniu.” - czytamy na stronie FB stowarzyszenia.

 Kroki prawne

Stowarzyszenie Kolej Beskidzka poczuło się, w swoich poczynaniach, osamotnione i pozbawione gwarantowanego prawem wsparcia swoich działań ze stron władz Gminy Jeleśnia i postanowiło pójść krok dalej.

„W związku z powyższym, nie mając innego wyjścia, na skutek coraz jaskrawszej antykolejowej polityki władz gminy Jeleśnia, zostaliśmy zmuszeni do skierowania spraw na drogę sądową, co nastąpiło w dniach 13 i 15 grudnia br.

Nie możemy pozwolić na traktowanie naszej organizacji oraz wszystkich osób, które z jej celami się identyfikują, w sposób wyjątkowo ignorancki.
Z naszych doświadczeń jawi się wyjątkowo smutny wniosek, że władze gminy nie tyle nie dostrzegają roli, jaką linia Żywiec - Sucha Beskidzka może odegrać w jej rozwoju, co ile im ta linia ewidentnie przeszkadza. Innym wytłumaczeniem zaistniałej sytuacji może być wyłącznie niewiedza dotycząca kierunków rozwoju regionalnego wyznaczanych przez Unię Europejską, które to muszą być również uwzględniane przez samorządy lokalne.
Będziemy aktywnie i stanowczo przeciwdziałać takim kierunkom rozwoju, które de facto oznaczają w bliższej lub dalszej perspektywie likwidację stacji kolejowej w Jeleśni.”- informuje dalej Kolej Beskidzka na swojej stronie FB.

Przedmiotem ewentualnego postępowania będzie brak udzielenia odpowiedzi podmiotu publicznego, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. W przypadku petycji termin zwłoki biegnie od dnia 27 lipca br, w przypadku wniosku dotyczącego informacji publicznej od dnia 1 grudnia br.

Udostępnij

35
+35
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę