Słowacy zdążyli, Polacy nadal w lesie. Na godz. 10.00 w sobotę 10 czerwca Słowacy zaplanowali otwarcie 15-kilometrowego autostrady D3 Svrčinovec – Skalité. Oficjalna informacja dotarła już do Urzędu Gminy Węgierska Górka ze strony słowackiej. Ruch tranzytowy przez gminę Milówka i Węgierska Górka, gdzie nie ma drogi ekspresowej S1, znacznie sie zwiększy. A i tak jest ogromny.

Słowacy to nie tylko nasi południowi sąsiedzi, ale też w jakimś sensie partnerzy w tworzeniu traktu z Polski na południe Europy, tzw. korytarza transeuropejskiego. Jak się w tym partnerstwie prezentujemy? Gotowe jest prawie wszystko. Prawie, czyli wciąż nie ma słynnego „obejścia Węgierskiej Górki”. Problem tkwi w funduszach. W chwili obecnej trwa weryfikacja wniosku Polski o dofinansowanie na budpowę tuneli i drogi między Przybędzą a Kamesznicą, złożonych już po raz drugi do Komisji Europejskiej, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility. Rozstrzygnięcie konkursu przewidywane jest na przełom czerwca i lipca tego roku (informacja z odpowiedzi na interpelację poseł Małgotrzaty Pępek).
Dla całego Podbeskidzia inwestycja ta jest priorytetowa – zarówno w znaczeniu regionalnym, jak i międzynarodowym. Ekspresówka S69, z poślizgami, jest prawie gotowa. Do wykonania pozostał już tylko ostatni jej fragment w Węgierskiej Górce. To 8,5-kilometrowy odcinek zakładający budowę dwóch tuneli w trudnym, górskim terenie. Dlatego obejście Węgierskiej Górki jest tak kosztowne. Chodzi o kwotę ponad 1,5 mld zł.
Nie chodzi tutaj już o dotrzymanie kroku Słowakom. Problem od dawna jest palący dla mieszkańców Węgierskiej Górki i przylegających miejscowości pomiędzy Przybędzą a Milówką. Wzmożony ruch, często dużych pojazdów istniał tam do tej pory. Gdy Słowacy otworzą swoją część autostrady, istnieje wręcz pewność, że natęży się jeszcze bardziej. Obawy takie potwierdzają przedstawiciele lokalnych władz.
-My jako gmina podtrzymujemy swoje stanowisko. Ruch tranzytowy, w tym ciężkich pojazdów, jaki zostanie w całości skierowany na drogę miedzy Milówką a Przybędzą, która prowadzi przez centra turystycznych miejscowości, a to wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Już teraz ten tranzyt jest bardzo nasilony, a strumień aut w obu kierunkach jeszcze się zwiększy. To może być dla nas, dla naszych mieszkańców katastrofa. W chwili obecnej bardzo trudno wjechać samochodem z podporządkowanych ulic na główną, w rejonie przejść dla pieszych jest bardzo niebezpiecznie. Były już protesty, okazały się udane. Nie wykluczam, że będą kolejne – mówi wicewójt Węgierskiej Górki Marian Kurowski. W ramach tzw. obejścia Węgierskiej Górki powstać maja dwa tunele w trudnym górskim terenie.
Po raz pierwszy Polska starała się o pieniądze z Unii na ten cel w ub. roku. Nie udało się. 8-kilometrowy odcineg drogi, wymagający drążenia tuneli, to bardzo kosztowne zadanie. Wyliczono je na poziomie ok. 1,6 mld zł. O budowę obejścia Węgierskiej Górki starania reprezentacji naszego regionu trwają od szeregu lat. Pod koniec rządów Platformy Obywatelskiej została ona wpisana na listę podstawowych zadań Krajowego Prpogramu Budowy Dróg. W grudniu 2014 roku ówczesna minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak przyrzekła, że ten odcinek ówczesnej S69, obecnie S1 zostanie wykonany. Przygotowywano i aktualizowano dokumentację.
Zmieniona po wyborach sytuacja polityczna w Polsce nie pozwoliła minister Wasiak kontynuować zadania. Czy uda sie to obecnemu rządowi? Po tym, jak fiasko w uzyskaniu dofinansowania odnotował w ub. roku pierwszy wniosek do Komisji Europejskiej, w grudniu 2016 roku premier Beata Szydło podpisała w Bielsku-Białej porozumienie dotyczące dokończenia drogi S1, dając gwarancję jej wykonania. Póki co prace przyspieszyły, ale w okolicach ... Oświęcimia, gdzie w pobliżu mieszka pani premier.
40-kilometrowy odcinek S1 między Bielskiem-Białą a Mysłoiwicami przebiegnie między innymi przez gminę Brzeszcze i powiat bieruńsko-lędziński. Inwestycja obejmuje budowę kilkukilometrowej obwodnicy Oświęcimia wraz z tak oczekiwanym przez kierowców trzecim mostem na Sole. Praca na obwodnicy Oświęcimia wre. W wybranym ostatecznie wariancie droga S1 połączy Bielsko-Białą z Mysłowicami przez gminy: Brzeszcze, Bestwina, Miedźna, a następnie przez powiat bieruńsko – lędziński. Jest to tzw. wariant E (hybrydowy) zgodnie z którym wybudowana będzie 10-kilometrowa dwujezdniowa obwodnica Oświęcimia.
Drugie poodejście po unijne pieniądze na obejście Węgierskiej Górki jest mało optymistyczne, bo jest ich o wiele mniej. Z informacji resortu wynika, że jesli sie nie uda, znajdą się na to pieniądze w budżecie państwa. Zobaczymy.