Kilkukrotnie dopytywaliśmy ostatnio o losy programu "Słoneczna Żywiecczyzna". Rozstrzygnięcie było odwlekane, a w końcu zostało podane w specyficznym okresie.
Związek Międzygminny do Spraw Ekologii w Żywcu przekazywał informację Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, o przesunięciu publikacji wyników konkursu "Słoneczna Żywiecczyzna", najpierw na kwiecień, potem na maj. Powody ku temu zapewne były ważne i merytoryczne. Ostatecznie wyniki ogłoszono na specjalnie zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe konferencji prasowej, transmitowanej w internecie, odbywającej się 22 maja. Było to na kilka dni przed wyborami do Europarlamentu, w której to konferencji brał udział jeden z kandydatów do fotela w Brukseli. Co zostało przekazane?
Wicemarszałek, o którym głośno było niedawno
W trakcie konferencji wicemarszałek Kałuża poinformował o przyznaniu środków w wysokości ok 52 mln złotych na realizację projektu, który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020: “Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna” , Działanie 4.1 Odnawialne źródła energii, Poddziałanie 4.1.3 Odnawialne źródła energii.
Najpierw wyłożysz swoje
Liderem projektu jest Międzygminny Związek ds. Ekologii (ZMGE). Projekt jest jednym z kluczowych wspólnych działań Gmin i ZMGE w ramach Klastra Energii “Żywiecka Energia Przyszłości”, którego członkiem jest również Powiat Żywiecki.
W projekcie będą uczestniczyć gminy takie jak: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły i Miasto Żywiec. Projekt obejmuje łącznie 3 tyś. instalacji, w tym: PV – Fotowoltaika 2228, Pompa ciepła powietrzna 560, Pompa ciepła powietrzna cwu 64, Pompa gruntowa 148.
Mieszkańcy którzy złożyli deklaracje będą wzywani do podpisania właściwej umowy, na podstawie której będzie można realizować inwestycję. Mieszkańcy w pierwszej kolejności będą we własnym zakresie finansować inwestycję, a następnie będą mogli otrzymać zwrot poniesionych kosztów.