Jeszcze do niedawna szacowało się, że w wyniku postępującej automatyzacji znaczna część osób całkowicie straci pracę, a tylko nieco mniejsza grupa będzie mogła się przekwalifikować. Obecnie sytuacja jest odwrotna – już badania z 2019 r. potwierdzały, że liczba nowych miejsc pracy związanych z AI jest trzykrotnie wyższa niż tych utraconych w wyniku jej wprowadzenia - wynika z raportu Sektorowej Rady ds. Kompetencji.
Na większości stanowisk AI uzupełnia aktywność intelektualną pracowników – nie zastępuje jej. AI, jak większość technologii, jeszcze długo nie będzie w stanie całkowicie wyprzeć człowieka z rynku pracy3. Organizacje coraz częściej polegają na AI i uczeniu maszynowym, potrzeba więcej osób do budowania i utrzymywania projektów oraz interpretowania danych z nich wynikających. Perspektywy pracy i poziom wynagradzania dla specjalistów z tymi zestawami umiejętności wciąż się zwiększają. W Polsce już w 2020 można było obserwować niedopasowanie kompetencji ekspertów AI do potrzeb rynku – stwierdza wprowadzenie do raportu pt. „Wpływ trendów rozwojowych nowych technologii na potrzeby kompetencyjne sektora IT W szczególności sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w zakresie tworzenia oprogramowania”.
Przygotowany został na podstawie badania, które zostało przeprowadzone w ramach działania Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka. Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka prowadzona jest przez partnerstwo Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem badania, na podstawie którego powstał raport, była analiza aktualnych trendów rozwojowych nowych technologii i ich wpływu na zapotrzebowanie na kompetencje w sektorze IT. W raporcie przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego wśród menedżerów firm informatycznych oraz dyrektorów departamentów/działów IT firm nieinformatycznych wykorzystujących w swojej działalności rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, na tej podstawie wyciągamy wnioski dotyczące kierunków rozwoju w zakresie kompetencji zawodowych w sektorze IT.
Jak czytamy w ogólnym podsumowaniu, największa jest dostępność specjalistów z zakresu „eksploracji danych i analityki” (ang. data mining and analytics). Jednak największe zapotrzebowanie na rynku na podstawie dostępnych ofert pracy jest w obszarze rozpoznawania obrazu (ang. Computer Vision, 58% ofert pracy).
- Różnica w procentowym udziale ofert w tym obszarze a podażą talentów może wskazywać na lukę kompetencyjną w tej dziedzinie. Zwraca też uwagę małe zapotrzebowanie na obszar: robotyka i Internet Rzeczy (ang. Robotics and IoT), co może świadczyć o wciąż małej liczbie wdrożeń w biznesie z tego obszaru – stwierdzają autorzy.
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na specjalistów AI według bibliotek, w Polsce szczególnie poszukiwani są eksperci znający: PyTorch, OpenCv, Scikit-learn, Caffe oraz NLTK. Badanie ujawniło, że w kraju zdecydowanie brakuje specjalistów z tych obszarów, a jedynie liczba specjalistów znających TensorFlow jest porównywalna do zapotrzebowania pracodawców.
W Polsce zdecydowanie brakuje ekspertów posiadających wiedzę na temat bibliotek/ środowisk programistycznych data-science. Dla najpopularniejszych z nich zapotrzebowanie przekracza nawet pięciokrotnie liczbę specjalistów dostępnych na rynku. W raporcie z badań empirycznych w zakresie kompetencji i zawodów przyszłości 2022, specjaliści w zakresie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego zostali wskazani jako jeden z najpotrzebniejszych zawodów przyszłości. Obok nich, wśród potrzebnych pracowników znaleźli się specjaliści ds. automatyzacji procesów, specjalizacje związane z robotyką, automatyką, IoT (Internetem Rzeczy) oraz specjaliści w zakresie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.
PARP cyklicznie przeprowadza badania i publikuje raporty sektorowe. Jednym z takich jest raport z badania kapitału ludzkiego (BKL) pt. „Zarządzenie kapitałem ludzkim. Obraz tuż przed pandemią. Raport z BKL”, który prezentuje obraz sytuacji z końca 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Bilans Kapitału Ludzkiego” realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. raportu wynika, że już w 2019 roku pracodawcy obniżyli swoje potrzeby zatrudnieniowe. Mniej firm niż rok wcześniej deklarowało poszukiwanie nowych pracowników (24% w 2019 r. wobec 35% w roku 2018). Mniej też zgłaszało plany zatrudnienia w następnych dwunastu miesiącach (19% wobec 26%). „Biorąc pod uwagę, że badania miały miejsce pod koniec roku 2019, a więc przed pandemią koronawirusa, można się spodziewać, że te trendy się utrzymają” - oceniają autorzy raportu. Zmianie nie uległa natomiast struktura potrzeb zatrudnieniowych pracodawców. W 2019 r. nadal najczęściej poszukiwani byli specjaliści, szczególnie w dużych i średnich firmach oraz pracownicy fizyczni. W tym ostatnim przypadku zauważalny jest jednak niewielki spadek zapotrzebowania, głównie ze strony dużych firm.
Po więcej raportów i analiz można sięgnąć TUTAJ
*Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – Państwowy Fundusz Rozwoju. Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka prowadzona jest przez partnerstwo Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Publikacja w ramach projektu „Utworzenie i funkcjonowanie Rady ds. Kompetencji Sektora IT” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka prowadzona jest przez partnerstwo Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Partnerzy projektu: