W wyniku automatyzacji stracimy pracę? Sytuacja jest odwrotna - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeszcze do niedawna szacowało się, że w wyniku postępującej automatyzacji znaczna część osób całkowicie straci pracę, a tylko nieco mniejsza grupa będzie mogła się przekwalifikować. Obecnie sytuacja jest odwrotna – już badania z 2019 r. potwierdzały, że liczba nowych miejsc pracy związanych z AI jest trzykrotnie wyższa niż tych utraconych w wyniku jej wprowadzenia - wynika z raportu Sektorowej Rady ds. Kompetencji.


Na większości stanowisk AI uzupełnia aktywność intelektualną pracowników – nie zastępuje jej. AI, jak większość technologii, jeszcze długo nie będzie w stanie całkowicie wyprzeć człowieka z rynku pracy3. Organizacje coraz częściej polegają na AI i uczeniu maszynowym, potrzeba więcej osób do budowania i utrzymywania projektów oraz interpretowania danych z nich wynikających. Perspektywy pracy i poziom wynagradzania dla specjalistów z tymi zestawami umiejętności wciąż się zwiększają. W Polsce już w 2020 można było obserwować niedopasowanie kompetencji ekspertów AI do potrzeb rynku – stwierdza wprowadzenie do raportu pt. „Wpływ trendów rozwojowych nowych technologii na potrzeby kompetencyjne sektora IT W szczególności sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w zakresie tworzenia oprogramowania”.

Przygotowany został na podstawie badania, które zostało przeprowadzone w ramach działania Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka.  Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka prowadzona jest przez partnerstwo Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Celem badania, na podstawie którego powstał raport, była analiza aktualnych trendów rozwojowych nowych technologii i ich wpływu na zapotrzebowanie na kompetencje w sektorze IT. W raporcie przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego wśród menedżerów firm informatycznych oraz dyrektorów departamentów/działów IT firm nieinformatycznych wykorzystujących w swojej działalności rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, na tej podstawie wyciągamy wnioski dotyczące kierunków rozwoju w zakresie kompetencji zawodowych w sektorze IT.

Jak czytamy w  ogólnym podsumowaniu, największa jest dostępność specjalistów z zakresu „eksploracji danych i analityki” (ang. data mining and analytics). Jednak największe zapotrzebowanie na rynku na podstawie dostępnych ofert pracy jest w obszarze rozpoznawania obrazu (ang. Computer Vision, 58% ofert pracy).

- Różnica w procentowym udziale ofert w tym obszarze a podażą talentów może wskazywać na lukę kompetencyjną w tej dziedzinie. Zwraca też uwagę małe zapotrzebowanie na obszar: robotyka i Internet Rzeczy (ang. Robotics and IoT), co może świadczyć o wciąż małej liczbie wdrożeń w biznesie z tego obszaru – stwierdzają autorzy.

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na specjalistów AI według bibliotek, w Polsce szczególnie poszukiwani są eksperci znający:  PyTorch, OpenCv, Scikit-learn, Caffe oraz NLTK. Badanie ujawniło, że w kraju zdecydowanie brakuje specjalistów z tych obszarów, a jedynie liczba specjalistów znających TensorFlow jest porównywalna do zapotrzebowania pracodawców.

W Polsce zdecydowanie brakuje ekspertów posiadających wiedzę na temat bibliotek/ środowisk programistycznych data-science. Dla najpopularniejszych z nich zapotrzebowanie przekracza nawet pięciokrotnie liczbę specjalistów dostępnych na rynku. W raporcie z badań empirycznych w zakresie kompetencji i zawodów przyszłości 2022, specjaliści w zakresie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego zostali wskazani jako jeden z najpotrzebniejszych zawodów przyszłości. Obok nich, wśród potrzebnych pracowników znaleźli się specjaliści ds. automatyzacji procesów, specjalizacje związane z robotyką, automatyką, IoT (Internetem Rzeczy) oraz specjaliści w zakresie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

PARP cyklicznie przeprowadza badania i publikuje raporty sektorowe. Jednym z takich jest raport z badania kapitału ludzkiego (BKL) pt. „Zarządzenie kapitałem ludzkim. Obraz tuż przed pandemią. Raport z BKL”, który prezentuje obraz sytuacji z końca 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Bilans Kapitału Ludzkiego” realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. raportu wynika, że już w 2019 roku pracodawcy obniżyli swoje potrzeby zatrudnieniowe. Mniej firm niż rok wcześniej deklarowało poszukiwanie nowych pracowników (24% w 2019 r. wobec 35% w roku 2018). Mniej też zgłaszało plany zatrudnienia w następnych dwunastu miesiącach (19% wobec 26%). „Biorąc pod uwagę, że badania miały miejsce pod koniec roku 2019, a więc przed pandemią koronawirusa, można się spodziewać, że te trendy się utrzymają” - oceniają autorzy raportu. Zmianie nie uległa natomiast struktura potrzeb zatrudnieniowych pracodawców. W 2019 r. nadal najczęściej poszukiwani byli specjaliści, szczególnie w dużych i średnich firmach oraz pracownicy fizyczni. W tym ostatnim przypadku zauważalny jest jednak niewielki spadek zapotrzebowania, głównie ze strony dużych firm.

Po więcej raportów i analiz można sięgnąć TUTAJ

*Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – Państwowy Fundusz Rozwoju. Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka prowadzona jest przez partnerstwo Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Publikacja w ramach projektu „Utworzenie i funkcjonowanie Rady ds. Kompetencji Sektora IT” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka prowadzona jest przez partnerstwo Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.


logo UE

Sektorowa Rada ds Kompetencji Informatyka 1 300x107

logo PARP

Partnerzy projektu:

logo PTI 300x116

LOGO piit 400px 300x131

shutterstock 2152034549

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę