Związek Powiatów Polskich opublikował ranking gmin i powiatów polskich. Znalazł się w nim i powiat żywiecki. Zestawienie sporządzane było w różnych kategoriach. Dla „naszego” to lista powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. Jak wypadliśmy?
Na czy polega klasyfikacja?
Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych.
Co wpływa na ocenę?
Powiaty otrzymują w nim punkty w takich m.in. kategoriach jak:
Działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsług mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społ.; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.
Jak wypadł „żywiecki”?
W kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców nasz powiat zajął 13 miejsce na 44 sklasyfikowane, otrzymując 14605 punktów. Samo miejsce, prawie w pierwszej kwarcie stawki może niewiele mówić. Więcej powie porównanie. Miejsce 6 zajął powiat bielski, a wygrała tą klasyfikację inna sąsiednia jednostka, powiat cieszyński, otrzymując 34995 punktów, czyli ponad dwa razy więcej. W czym zwycięzca był lepszy? W przypadku obu powiatów nisko ocenione zostały: działania proinwestycyjne i prorozwojowe. Cieszyński zyskał na opracowaniu strategii rozwoju i funkcjonowaniu strefy przemysłowej. Nie jest też u nas najlepiej ze sferą jakości obsługi mieszkańców. W przypadku cieszyńskiego znacznie wyżej oceniono też rozwój społeczeństwa informacyjnego. Żywiecki otrzymał 0 punktów za bezpłatne hot- spoty i e-kioski. Ogólnie można napisać, że w dziedzinie „rozwój społeczeństwa obywatelskiego nieco nadrobiliśmy stratę. Promocja w zakresie ochrony zdrowia i tu i tam oceniona została słabo, podobnie jak kultura i sport. Promocja działań proekologicznych w cieszyńskim też okazała się lepsza. Nie jest za to u nas najgorzej ze współpracą międzynarodową i krajową, a wiele do życzenia pozostawiają działania promocyjne.
Jest góra, jest i dół.
Nie tylko wysokie miejsca zajęli nasi sąsiedzi lub bliskie powiaty. Ostatnie miejsce w tych do 120 tys. mieszkańców zajął oświęcimski, który uzyskał zaledwie 1700 punktów. Warte uwagi, bo to kolejny powiat – obok wcześniej wymienianych, z którym burmistrz Szlagor proponował tworzenie nowego województwa.