[FELIETON] Dla Ciebie, Polsko - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Negocjacje były mordercze, ich los ważył się do ostatniej chwili. Skończyły się w piątek przed północą: będzie wspólny marsz władzy i narodowców, okraszony strzelistą dedykacją "Dla Ciebie, Polsko". Podobno bez transparentów, tylko z biało-czerwonymi flagami.

 

Mimo to jakoś nikt nie wydaje się szczęśliwy. Władza martwi się, że w tle jej dostojności prędzej czy później wyłonią się hasła, za które potem trzeba będzie się wstydzić i po świecie tłumaczyć. Narodowcom zaś nie w smak, że układ pozbawia ich prawa do uczciwego wyrażenia tego, co o kim myślą. Zachodzą więc w półgłowę, co tu robić, by na mięczaków nie wyjść i szacunku na siłce nie stracić.

W dawnych czasach opresji, kiedy za słowo prawdy można było trafić za kratki albo nawet do łagru, ratunkiem w takich sytuacjach była tak zwana mowa ezopowa. Chcąc powiedzieć coś ważnego, człowiek mówił to tak, żeby formalnie wróg nie miał się do czego przyczepić, ale by wszyscy zrozumieli, o co naprawdę chodzi. Taka gra w salonowca, obezwładnianie przemocy metaforą.

Myślę, że sięgnięcie po tę wyrafinowaną broń byłoby dla narodowców – nie tylko tych szykujących się na kryterium warszawskie, ale też naszych lokalnych, przymierzających już pewnie po piwnicach czarne kominiarki z Koniakowa - najlepszym wyjściem z sytuacji. Swoje by wyrazili, wierności Sprawie dowiedli, bystrością umysłów świat zszokowali, potępienia powszechnego uniknęli. By rzecz im ułatwić, przygotowałem więc parę propozycji, którymi pięknie swoje banery mogliby udekorować. Oto one:

„Polska będzie biała, ale może w innym kolorze”

„Śmierć wrogom golizny” („Śmierdź, nogo mężczyzny”)

„My chcemy Boga. Kto chce nas?”;

„Czysta krew, wódka kolorowa”;

„Brukselka tylko z targowicy”;

„Polska katolicka i neogotycka”;

„Stop islamizacji islamu”;

„Obudź się, Polsko, stary niedźwiedź mocno śpi”.

Wołk

Udostępnij

12
+12
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę