Nasz region może się poszczycić wieloma artystami, którzy pozostali nie tylko we wspomnieniach, ale również spuściźnie twórczej. Prezentujemy poniżej jedną z takich osób, Michała Boczka.
Wszechstronny
Michał Boczek urodził się w 1900 roku w Jeleśni. Jako twórca ludowy rzeźbił, malował na szkle, tworzył też grafiki. Mieszkał w Rajczy, a zawodowo pracował na kolei. Jego pierwszym nauczycielem był rzeźbiący sceny Męki Pańskiej pasterz – analfabeta Ignacy Dunat. Znawcy uznają tematykę prac Michała Boczka za różnorodną. Dominują jednak akcenty typowe dla sztuki ludowej, czyli przedstawienia sakralne, związane z Trójcą Święta, Matką Boską i świętymi. Znalazło w nich wyraz również życie górali, ich życie codzienne, folklor,, sceny taneczne i kolędnicze. Boczek budował szopki bożonarodzeniowe. Wykorzystywał do nich drewno lipowe. Figurki postaci malowane pyły temperą, farba plakatową, czasem były bejcowane lub pozostawiane w stanie surowym. W jego obrazach na szkle natomiast można odnaleźć nawiązania do tzw. odmiany żywieckiej. W nich też przewagę stanowią sceny sakralne. Obrazy na płótnie, tworzone przez Michała Boczka prezentowały z kolei często krajobrazy bałkańskie, z którymi zetknął się w czasie I wojny światowej.
Klepoki dla CZD
Własnoręcznie wymalował kolekcję zabawek – drewnianych „klepoków”- które stanowiły cegiełkę na rzecz budowy Centrum Zdrowia Dziecka. Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Michał Boczek był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Zmarł w 1988 roku w Rajczy.
Twórczość pozostałą po nim odnajdziemy w niejednym regionalnym muzeum, ale docierają też dalej, a nawet bardzo daleko. Rzeźba Michała Boczka pt. „Kolędnicy z gwiazdą”, wykonana w 1973 roku i na stałe będąca w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku – Białej była w 2014 roku prezentowana na wystawie czasowej pt „Gore Gwiazda. Polskie Zwyczaje Kolędnicze” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.