"Marysia z Korbielowa" i "wg babci"... Cz. 1. Spróbuj! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prezentujemy smacznie wyglądające przepisy, opracowane przez gospodynie z gminy Jeleśnia. Zostały one zebrane w wyniku realizacji ciekawego projektu.

Jeleśnia karczma

 Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia realizowało zadanie publiczne ze środków z budżetu Gminy Jeleśnia p.n. ZDROWIE UKRYTE W LESIE, OGRODZIE I NA ŁAKACH- ZASTOSOWANIE NATURALNYCH ROŚLIN LECZNICZYCH-WARSZTATY I KONKURS KULINARNY.
Dobrem wspólnym, które zostało rozwinięte za pomocą projektu, jest zachowanie tradycji kulinarnych na Żywiecczyźnie, przekazanie ich młodemu pokoleniu, a następnie wykorzystanie zdobytych umiejętności wykonywania tradycyjnych potraw z zastosowaniem naturalnych roślin leczniczych zebranych w lesie, ogrodzie i na łąkach w działalności turystycznej i kulturalnej.Kobiety z Gminy Jeleśnia czują się również odpowiedzialne za zachowanie tradycyjnych przepisów i smaków oraz przekazanie ich młodszemu pokoleniu - wyjaśnia Grażyna Patera, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni.
Jednym z działań w ramach projektu było opracowanie zbioru przepisów kulinarnych wykorzystujących naturalne rośliny lecznicze zebrane w lesie, ogrodzie i na łąkach oraz ich prezentację na stronie internetowej GOK. W GOK Jeleśnia można też podziwiać wystawę tradycyjnych przetworów na zimę, którą przygotowały członkinie 9 Kół Gospodyń Wiejskich, skupione w Stowarzyszeniu KGW Gminy Jeleśnia.

Przepisy te będziemy publikowac cyklicznie!

ZUPA GRZYBOWA wg Marysi z Korbielowa

3 litry wody, 20 dag grzybów (świeżych), 1 szt. marchwi, 0,5 szt. pietruszki, 1 szt. małej cebuli, 1 łyżka mąki, 0,5 litra śmietany, 1 łyżka masła, sól, pieprz, maga w płynie do smaku. Na początku musimy grzyby dokładnie umyć i podgotować w wodzie. Marchew, pietruszkę i cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Dorzucamy do grzybów. Śmietanę mieszamy z mąką i wlewamy do zupy, gdy wszystkie składniki są miękkie. Zagotowujemy. Na końcu przyprawiamy solą, pieprzem i magą oraz dajemy masło. Podajemy z pieczywem lub ziemniakami. 

ROSÓŁ Z GRYSIKIEM wg mojej babci

Na rosół: 1 kg wołowiny z kością, 2 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, kawałek pora, 1 cebula, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, lubczyk, natka pietruszki
Grysik na gęsto: 0,5 szklanki kaszy manny, sól, 1,5 łyżki masła
Wołowinę włożyć do garnka, dodać włoszczyznę, zalać zimną wodą. Dorzucić cebulę opaloną nad ogniem. Przyprawić liściem laurowym i zielem angielskim. Garnek przykryć i gotować na wolnym ogniu tak długo, aż mięso zmięknie. Podczas gotowania zebrać szumowiny, by rosół był klarowny. Na samym końcu dodać świeży lubczyk.
W drugim garnku zagotować 1,5 szklanki wody. Wsypać kaszę, cały czas mieszając. Przyprawić solą i ugotować na gęsto. Pod koniec dodać łyżkę masła. Wymieszać, przełożyć na talerz i odstawić do wystudzenia. Gdy kasza zgęstnieje, pokroić ją w kostkę. Nałożyć na talerz. Dodać trochę ugotowanej marchewki. Zalać gorącym rosołem. Udekorować posiekaną natką pietruszki.

 

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę