Prezentujemy smacznie wyglądające przepisy, opracowane przez gospodynie z gminy Jeleśnia. Zostały one zebrane w wyniku realizacji ciekawego projektu.

Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia realizowało zadanie publiczne ze środków z budżetu Gminy Jeleśnia p.n. ZDROWIE UKRYTE W LESIE, OGRODZIE I NA ŁAKACH- ZASTOSOWANIE NATURALNYCH ROŚLIN LECZNICZYCH-WARSZTATY I KONKURS KULINARNY.
Dobrem wspólnym, które zostało rozwinięte za pomocą projektu, jest zachowanie tradycji kulinarnych na Żywiecczyźnie, przekazanie ich młodemu pokoleniu, a następnie wykorzystanie zdobytych umiejętności wykonywania tradycyjnych potraw z zastosowaniem naturalnych roślin leczniczych zebranych w lesie, ogrodzie i na łąkach w działalności turystycznej i kulturalnej.Kobiety z Gminy Jeleśnia czują się również odpowiedzialne za zachowanie tradycyjnych przepisów i smaków oraz przekazanie ich młodszemu pokoleniu - wyjaśnia Grażyna Patera, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni.
Jednym z działań w ramach projektu było opracowanie zbioru przepisów kulinarnych wykorzystujących naturalne rośliny lecznicze zebrane w lesie, ogrodzie i na łąkach oraz ich prezentację na stronie internetowej GOK. W GOK Jeleśnia można też podziwiać wystawę tradycyjnych przetworów na zimę, którą przygotowały członkinie 9 Kół Gospodyń Wiejskich, skupione w Stowarzyszeniu KGW Gminy Jeleśnia.
Przepisy te będziemy publikowac cyklicznie!
ZUPA GRZYBOWA wg Marysi z Korbielowa
3 litry wody, 20 dag grzybów (świeżych), 1 szt. marchwi, 0,5 szt. pietruszki, 1 szt. małej cebuli, 1 łyżka mąki, 0,5 litra śmietany, 1 łyżka masła, sól, pieprz, maga w płynie do smaku. Na początku musimy grzyby dokładnie umyć i podgotować w wodzie. Marchew, pietruszkę i cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Dorzucamy do grzybów. Śmietanę mieszamy z mąką i wlewamy do zupy, gdy wszystkie składniki są miękkie. Zagotowujemy. Na końcu przyprawiamy solą, pieprzem i magą oraz dajemy masło. Podajemy z pieczywem lub ziemniakami.
ROSÓŁ Z GRYSIKIEM wg mojej babci
Na rosół: 1 kg wołowiny z kością, 2 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, kawałek pora, 1 cebula, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, lubczyk, natka pietruszki
Grysik na gęsto: 0,5 szklanki kaszy manny, sól, 1,5 łyżki masła
Wołowinę włożyć do garnka, dodać włoszczyznę, zalać zimną wodą. Dorzucić cebulę opaloną nad ogniem. Przyprawić liściem laurowym i zielem angielskim. Garnek przykryć i gotować na wolnym ogniu tak długo, aż mięso zmięknie. Podczas gotowania zebrać szumowiny, by rosół był klarowny. Na samym końcu dodać świeży lubczyk.
W drugim garnku zagotować 1,5 szklanki wody. Wsypać kaszę, cały czas mieszając. Przyprawić solą i ugotować na gęsto. Pod koniec dodać łyżkę masła. Wymieszać, przełożyć na talerz i odstawić do wystudzenia. Gdy kasza zgęstnieje, pokroić ją w kostkę. Nałożyć na talerz. Dodać trochę ugotowanej marchewki. Zalać gorącym rosołem. Udekorować posiekaną natką pietruszki.