Wierny z Żywiecczyzny - praktykujący bardziej niż inni - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Instytut Statystyki Kościoła Katoliciego SAC opublikował wyniki badań uczestnictwa Polaków w eucharystii. Co z nich wynika na temat żywczan? W skali kraju nader aktywnie, w porównaniu z rodakami z innych regionów, uczestniczą w życiu swojego kościoła.

Katedra Żywiec

Badania ISKK objęły 2016 rak, w którym ogółem odprawiono 48 tys. mszy. Najliczniej obłożonymi były te odprawiane w godzinach 8 – 11. Kościelne statystyki zawierają przede wszystkim dwa pojęcia:

Dominicantes – uczestnicy niedzielnej mszy.
Communicantes – osoby przyjmujące komunię.

Nie jest tajemnicą, że w Polsce, w miarę upływu lat, liczba uczestników mszy spada. W roku 1981 było to trochę ponad 52% wiernych. Po lekkim skoku 1983 i kilku innych niewielkich wahnięciach, można mówić o regularnym spadku, aż do 37% w roku 2016. Rośnie zatem procent communicantes, czyli osób przyjmujących komunię podczas mszy świętej. O ile więc w 1981 roku było to mniej niż 10%, to przy regularnym wzroście doszło do 17% w roku 2016.

Jak jest u nas?

W 2016 roku, który badania ISKK brały pod uwagę, ilość dominicantes w diecezji bielsko – żywieckiej stanowiło 48% osób zdeklarowanych jako wierni kościoła rzymsko – katolickiego. Tym samym nasza diecezja lokuje się na 6 miejscu w kraju pod względem największego udziału procentowego wiernych w kościele.
Jak prezentuje się zestawienie communicates, czyli osób przyjmujących komunię? W omawianym roku w naszej diecezji było to 18%. Tutaj już nie lokujemy się tak wysoko na tle innych diecezji w kraju, bo na 11 miejscu, na 42 pozycje łącznie. Warto jednak zauważyć, że w obu przypadkach to wyższe liczby, niż średnia krajowa. W obu klasyfikacjach zdecydowany prym wiedzie diecezja tarnowska.

Udostępnij

1
-1
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę