Do LO im. Kopernika przybyła młodzież z Izraela ze szkoły Mekif Hei z Ashdod.
Składająca wizytę 13 marca grupa liczyła 72 uczniów. Przybyło z nimi siedmiu nauczycieli i opiekunów. Podzas zajęć przygotowawczych uczniowie korzystali z materiałów i filmów opracowanych m. in. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (portal Wirtualny Sztetl), Centropę oraz z innych źródeł. Licealiści poznali elementy historii, kultury i tradycji żydowskiej (n.p. kalendarz i święta żydowskie, zwyczaje żydowskie; rolę Żydów polskich i ich wielowiekowej obecności na ziemiach polskich, w tym żydowski wątek w historii naszej szkoły), starali sie zrozumieć Holokaust (jak do tego doszło?, jak coś takiego mogło się zdarzyć ludzkości?, dlaczego? skalę, znaczenie zdarzeń i dramatyczny skutek tego ludobójstwa). Wreszcie - poznali kraj, miasto i szkołę swoich rówieśników (prezentacja koordynatorki).
W dniu spotkania w części oficjalnej, podczas której obecni byli i zabierali głos przedstawiciele lokalnych władz, gości powitał dyrektor szkoły. Lokalnego kolorytu nadał występ jedenastoosobowej kapeli góralskiej, zebranej na tą okoliczność dzięki inicjatywie uczennic z klasy 1b, wzbudzający ogromne zainteresowanie i burzę oklasków. Izraelczycy zaś żywiołowo zaśpiewali pieśń Hawa nagila (Radujmy się) i uczyli jej polskich rówieśników.
W dalszej części prowadzone były zajęcia warsztatowe w pięciu grupach polsko-izraelskich, w których - oprócz języka spotkania czyli angielskiego - rozbrzmiewały równolegle hebrajski i polski. Uczestnicy m. in. tworzyli swoje gwiazdy tożsamości i poznawali się nawzajem, konstruowali i zapisywali polsko - angielsko - hebrajski słownik wyrazów, które wybrali jako ważne dla siebie, porównywali zapisy grup. Jak zwykle towarzyszący temu gwar, śmiech i serdeczna atmosfera dawały wyraz bardzo pozytywnego, szybko rodzącego się kontaktu młodych Polaków i Izraelczyków. Znalazł się też czas na malowanie koników - ludowych zabawek z Żywiecczyzny, które będą dla uczestników spotkania oryginalną pamiątką spędzonego razem czasu.
Ten dzień zakończył się wspólnymi tańcami i śpiewami w sali gimnastycznej, gdzie na gościach zrobił wrażenie pięknie odtańczony dla nich polonez.
Koordynatorem programu "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów" była Aleksandra Bury.