Za tydzień w symboliczny sposób obchodzona będzie ważna rocznica.
Fundacja Klamra organizuje akcję pod hasłem: "Żonkile na Rynku w Żywcu", które będą rozdawane czwartek 19 kwietnia od godz. 12.00.
- Włączamy się w cykliczną inicjatywę, koordynowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Akcja ma na celu przypomnienie o powstaniu w gettcie warszawskim i upamiętnienie jego ofiar. Okazja jest tym bardziej szczególna, że w tym roku mamy 75. rocznicę tego wydarzenia. Fundacja Klamra, wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską z Bielska-Białej, wolontariuszkami i wolontariuszami rozdawać będzie żonkile. Nie tylko papierowe, ale będziemy mieć również żywe kwiaty, pozyskane dzięki Szkole Ogrodniczej. papierowe i żywe żonkile. Wszystkich gorąco zapraszamy – powiedział nam Prezes Zarządu Fundacji Klamra Dariusz Paczkowski.
Dlaczego żonkile? Kojarzą się z uczestnikiem tego powstania, lekarzem Markiem Edelmanem. Lubił on kolor żółty i twierdził, że co roku 19 kwietnia nieznajoma posyłała mu żółte kwiaty. Z czasem takimi samymi obdarowywali go pacjenci. Żonkile towarzyszyły Edelmanowi i bliskim mu osobom podczas rocznic powstania. Z czasem zostały uznane za symbol tego upamiętniania tego wydarzenia.
Postanie w warszawskim getcie żydowskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Trwało niespełna miesiąc. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta, podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Skutkiem natomiast była całkowita likwidacja getta, w którym przed powstaniem znajdowało się około 50 – 70 tys. Żydów.