Z żonkilami - ku pamięci - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Za tydzień w symboliczny sposób obchodzona będzie ważna rocznica.

Zonkile na rynku

Fundacja Klamra organizuje akcję pod hasłem: "Żonkile na Rynku w Żywcu", które będą rozdawane czwartek 19 kwietnia od godz. 12.00.

- Włączamy się w cykliczną inicjatywę, koordynowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Akcja ma na celu przypomnienie o powstaniu w gettcie warszawskim i upamiętnienie jego ofiar. Okazja jest tym bardziej szczególna, że w tym roku mamy 75. rocznicę tego wydarzenia. Fundacja Klamra, wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską z Bielska-Białej, wolontariuszkami i wolontariuszami rozdawać będzie żonkile. Nie tylko papierowe, ale będziemy mieć również żywe kwiaty, pozyskane dzięki Szkole Ogrodniczej. papierowe i żywe żonkile. Wszystkich gorąco zapraszamy – powiedział nam Prezes Zarządu Fundacji Klamra Dariusz Paczkowski.

Dlaczego żonkile? Kojarzą się z uczestnikiem tego powstania, lekarzem Markiem Edelmanem. Lubił on kolor żółty i twierdził, że co roku 19 kwietnia nieznajoma posyłała mu żółte kwiaty. Z czasem takimi samymi obdarowywali go pacjenci. Żonkile towarzyszyły Edelmanowi i bliskim mu osobom podczas rocznic powstania. Z czasem zostały uznane za symbol tego upamiętniania tego wydarzenia.

Postanie w warszawskim getcie żydowskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Trwało niespełna miesiąc. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta, podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Skutkiem natomiast była całkowita likwidacja getta, w którym przed powstaniem znajdowało się około 50 – 70 tys. Żydów.

Udostępnij

4
+3
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę