Przełom lipca i sierpnia w naszym regionie tradycyjnie związany jest z Tygodniem Kultury Beskidzkiej. Już teraz wiadomo, że nie zabraknie ciekawych wykonawców.
Na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się kolejna, już 55. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Portal dzieje.pl poinformował, że udział w nim zapowiedziało już około 90 zespołów folklorystycznych. Wśród nich jest również kilkanaście zagranicznych. Publiczność – oprócz grup z Polski i Zaolzia - zobaczy m.in. Bułgarów, Hiszpanów, Macedończyków, Serbów i Włochów. Przyjadą także zespoły z tak odległych krajów, jak Benin, Indie, Indonezja, Japonia i Meksyk.
W Żywcu tradycyjnie odbędzie się 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Publiczność zobaczy prezentacje góralskich obyczajów w wykonaniu górali z Beskidów, Podhala i z Zaolzia, zaś główną nagrodą będzie Złote Góralskie Serce. W portalu dzieje.pl można przeczytać uwagę Leszka Miłoszewskiego, dyrektora Reginalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, że do konkursu zgłosiła się już teraz rekordowa liczba 30 zespołów. Powoduje to konieczność rozpoczęcia przesłuchań już na dzień przed oficjalnym startem.
W Wiśle z kolei publiczność zobaczy 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, których głównym celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę będą w nich reprezentowały trzy zespoły: Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, Świerczkowiacy z Tarnowa i Żywczanie z Żywca.
W tle niejako 55. TKB odbędzie się wiele towarzyszących imprez folklorystycznych: Festyn Istebniański w Istebnej, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, czy 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Niektóre z zespołów wystąpią również w koncercie w Bielsku-Białej.
Tegoroczny 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się 28 lipca br. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. Potrwa do 5 sierpnia.