Miasto kupi obraz na jubileusz 750-lecia? Taka propozycja - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Sopockim Domu Aukcyjnym odbędzie się wkrótce aukcja dzieł sztuki. Wśród nich znajdzie się obraz Kazimierza Olpińskiego pt. „Na targu w Żywcu”. Nasz czytelnik przekazał sugestię, aby miasto kupiłoby taką pamiątkę 750 lat lokacji.

Na Targu w Zywcu

Propozycja wydaje się trafna, gdyż nie tylko obraz zawiera nasze miasto w wizerunku i tytule, ale też jest dziełem malarza związanego z Żywcem. Życie i twórczość Jana Kazimierza Olpińskiego (1875 – 1936) przez wiele lat ściśle było związane z naszym miastem. Tutaj artysta spędził 11 lat. W 1909 roku Olpiński po ślubie z Zofią Kwapniewską objął stanowisko nauczyciela rysunku w żywieckiej c.k. Szkole Realnej. Tutaj też na świat przyszli jego dwaj synowie, Jan (ur. 1910 r.) oraz Jacek (ur. 1912 r.). Brał czynny udział w kulturalnym życiu miasta, a najważniejsze osobistości związane z Żywcem chętnie pozowały artyście do jakże licznych portretów. Oprócz portretów Olpiński chętnie sięgał po motywy historyczne, ściśle związane z historią Żywca. Malował też pejzaże naszego regionu. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, także w wystawach Związku Artystów Plastyków, do którego należał. Cztery razy wystawiał swoje prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, dwa razy w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Powszechniej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929. Obrazy Jana Kazimierza Olpińskiego znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, a także w kolekcjach muzeum w Żywcu, Jarosławiu i w lwowskiej Galerii Obrazów.

Z gazety "Świat" można się dowiedzieć, jak w 1913 roku krytycy postrzegali malarza:

„Kazimierz Olpiński jest nauczycielem rysunku w szkole średniej w Żywcu. Nie jest to bynajmniej wygnaniem dla artysty. Małe, niezmiernie zajmujące miasteczko, rzucone malowniczo pod Beskid, na przełęczy polsko-węgierskiej, daje w przyrodzie, ludziach i rzeczach moc materyału wrażeniowego dla malarza, który umie patrzeć i chce tworzyć. Czyni to Olpiński z dobrym skutkiem, niosąc z żywieckiego ustronia plon swojej pracy na szersze forum, na wystawy Lwowa i Krakowa.” - w: „Nasi artyści – Kazimierz Olpiński”, „Świat”, R. VIII, nr 30, 1913, s. 4

Obraz „Na targu w Żywcu” uznawany jest za unikatowe dzieło w twórczości malarskiej Olpińskiego. Scena cechuje się różnorodną paletą barw, a każda z postaci zaprezentowanych na obrazie mogłaby zostać samodzielnym bohaterem studium portretowego artysty. Wśród ukazanych w kompozycji osób uwagę zwraca postać małego chłopca, wtulonego w stojącą kobietę. Jest to syn samego artysty – Jan, którego malarz bardzo często portretował. Ta sama postać chłopca pojawia się na portrecie rodziny artysty z 1915 roku. Kobieta, obejmująca ramieniem chłopca to jego matka, żona malarza – Zofia. Na podstawie wyglądu sportretowanej rodziny Olpińskiego zakłada się, że obraz został namalowany w latach 1913–1915, podczas pobytu malarza w Żywcu. Jest to widok na żywiecki rynek od ul. Jagiellońskiej.

Aukcja odbędzie Sopockim Domu Aukcyjnym 12 maja br. o godz. 17.00. Cenę wywoławcza aukcji to 60 tys. zł, natomiast estymację – przybliżoną wartość ostateczną – ustalono w zakresie 100 tys. - 130 tys. zł.

Przyłączamy się do sugestii Czytelnika, zwracając się tą drogą do władz miasta Żywca z propozycją i pytaniem. Czy nie byłby to godny, ciekawy i pozostawiający pamiątkę na przyszłość sposób upamiętnienia jubileuszu?

Udostępnij

7
+3
4
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę