Zespół doczekał się swojej siedziby - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przez kilka ostatnich lat Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie ćwiczył w różnych salach w Gminie Lipowa. W ostatnich miesiącach sytuacja się zmieniła.

Siedziba Lipowianie

Zespół otrzymał nową siedzibę. Teraz piękna historia zespołu może być kontynuowana w nowym miejscu. W sali odbyły się już pierwsze próby zarówno grupy starszej, jak i młodszej.

Na swoim facebooku członkowie zespołu napisali:Przez ostatni miesiąc nasi Lipowianie nie tylko tańczyli, ale po godzinach pracy remontowali naszą nową siedzibę zespołu. Wszystko to jednak stało się możliwe dzięki staraniom Jana Góry, wójtowi gmina Lipowa.”

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” to grupa ludzi rozmiłowanych w tańcu, śpiewie i muzyce ludowej a zwłaszcza Żywiecczyzny. Kultywują oni dawne tradycje, związane z życiem codziennym Górali Beskidzkich. Zespół „Lipowianie”, jako jeden z niewielu na tym terenie, jest zespołem wielopokoleniowym, a jego członkowie pamiętają jeszcze swoje babcie, tańczące w tradycyjny sposób. Założycielem zespołu był Jan Brodka wraz z byłym wójtem Lipowej Wojciechem Zuziakiem. Pałeczkę po nim przejął  Józef Łanowski. Choreografami kolejno byli Elżbieta Mojżeszek, Adam Adamowski, Krystyna Kwaśniewicz, Mateusz Pindel, Paulina Klimczak.

Od 2014 roku pracę z RZPiT „Lipowianie” rozpoczęła Brygida Sordyl, która została kierownikiem artystycznym oraz instruktorem śpiewu i muzyki, natomiast choreografem od 2016 roku jest Paulina Skrok. Do końca 2015 roku zespół działał pod Stowarzyszeniem Kulturalnym Lipowianie. Obecnie z inicjatywy wójta Jana Góry RZPiT „Lipowianie” funkcjonuje pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej. Wójt Jan Góra podjął trud zakupienia nowych strojów pasterskich dla grupy podstawowej. Zespół ma w swoim repertuarze tańce Górali Żywieckich tj. koło, krzyżoka, polke, obyrtki, siustanego, konia. 

W grudniu 2017 roku zespół „Lipowianie” zakończył sezon nagrywając płytę z kolędami i pastorałkami pt. „Stało się weseli”, która jako pierwsza płyta CD w dorobku zespołu, zapisuje się w nim na stałe. W styczniu 2016 roku odbył się nabór do zespołu „Mali, Lipowianie”, który jest narybkiem do grupy starszej. Do młodszej grupy zgłosiło się ponad 25 dzieci, a obecnie tańczy w nim już ponad 30 dzieci w wielu od 6 do 14 lat. Gmina również zakupiła dla nich nowe stroje, a oni po roku pracy osiągają już swoje pierwsze małe sukcesy i pokazują się na wielu scenach.

Nagrody i osiągnięcia zespołu:

2018

- I miejsce – X Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”, kat. autentyk

- III miejsce - 17 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach – „Mali Lipowianie”

 2017

- Złota Gwiazda Betlejemska – XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka”

- Grand Prix – 50 Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej

- I miejsce – 16 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach

- II miejsce – IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”

- II nagroda – 33 Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie

 2015-2016

- I miejsce – XXIII Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu

- II miejsce - 15 Przegląd Kolęd in Pastorałek Łodygowice

- Nabór do zespołu Mali Lipowianie

- Koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2014-2017 (Szczyrk, Żywiec, Wisła,

Maków Podhalański, Oświęcim)

 2002-2005

- Nagrodą Burmistrza Miasta Żywca za wkład w dziedzictwo artystyczne

- II nagroda – IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Wielkiej Goricy w Chorwacji.

- Nagroda Główna - „Międzyzdrojskie Barwy Jesieni” za piosenkę o Międzyzdrojach.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę