„Wieża „zapłonęła" w narodowych barwach. Specjalna oprawa świetlna została przygotowana na dzisiejsze uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w stulecie oswobodzenia klasztoru od zaborców." - taka informacja pojawiła się 4 listopada br. na twitterze Klasztoru na Jasnej Górze. Wykonawcą tej iluminacji była firma z Żywca Elmontaż. Jak do tego doszło?

Wyjątkowe miejsce na mapie Polski
Rola Klasztoru Jasnogórskiego w polskiej historii i kulturze jest nie do przecenienia. To zdecydowanie najważniejszy obiekt sakralny i pielgrzymkowy w Polsce i Europie, ale też bardzo ważne miejsce na mapie naszej kultury, architektury i sztuki.
Początki tego częstochowskiego klasztoru Zakonu Paulinów to lata 1425 – 1429, w których postawiono jednonawową świątynię. Od tamtej pory dzieje sanktuarium ciągle splatały się z dziejami narodowymi, gromadząc Polaków i dodając im otuchy, a czasem stając się wręcz twierdzą obronną. Nic więc dziwnego, że rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości Paulini postanowili świętować w sposób szczególny, do czego przyczyniła się firma Elmontaż.
Falująca flaga
Firma wykonała oświetlenie zewnętrzne wieży klasztornej na okoliczność 11-listopadowego święta. Wykonawca został wyłoniony we wrześniu, a w październiku rozpoczęto prace. Po wygraniu konkursu otrzymał zlecenie na wykonanie prac według projektu, który wcześniej przygotował Tauron Dystrybucja S. A., będący fundatorem tego świetlnego przedsięwzięcia.
Instalacja, która pozostanie tam na stałe, jest umieszczona na większości terenu klasztoru, wyświetlacze kierują światło z kilu miejsc obiektu, natomiast podświetlona została wieża.
- Iluminacja może mieć inną funkcjonalność, można ro programować różne scenariusze świetlne, natomiast na uroczystości listopadowe została ustalona falująca flaga Polski i ona będzie wyświetlana do końca roku – powiedział zastępca dyrektora ds. marketingu w firmie Elmontaż Dariusz Izydor.
Pomimo tego, że za żywiecką firmą stoi duże i długoletnie doświadczenie, znaczenie Klasztoru na Jasnej Górze spowodowało, że było to zdecydowanie inne zlecenie, niż pozostałe.
- Na pewno było to dla nas zadanie wyjątkowe z uwagi na rangę obiektu. Nie można sobie było pozwolić na to, że coś nie wyjdzie, a czasu nie było dużo. Spore wyzwanie wynikało z faktu, że to obiekt zabytkowy i instalację trzeba było zamontować w sposób nie rzucający się w oczy zwiedzającym. Zależało nam, żeby była neutralna, nie psująca bryły i detali architektonicznych oświetlanej budowli. Nie można też było naruszyć zabytkowego i sakralnego charakteru wieży i okolicy. Opatrzność czuwała i udało nam się zrobić wszystko sprawnie, bez problemów i niespodzianek. Główne obchody na Jasnej Górze odbywały się 4 listopada o godz. 18.00. Była to duża uroczystość z udziałem członków rządu i bardzo wielu zaproszonych gości – mówi Izydor.
Zmienność na odległość
Instalacja daje możliwość uruchamiania rożnych scenariuszy świetlnych. W przyszłym roku będą to neutralne, ciepłe barwy świetlne górnej i dolnej części wieży, bądź też całości w jednym kolorze.
- Zmianę na poziomie informatycznym można wykonać praktycznie zdalnie, wręcz ze smartfona. Zmienia się scenariusz. Będziemy sprawować dalej opiekę nad tą instalacją. Można, w porozumieniu z architektem światła, zaprogramować bardzo wiele scenariuszy – dodaje nasz rozmówca.
Pięknie i eko
W czasie, kiedy wiele się mówi o ekologii, nasze miasta często spowija smog, a do Katowic zjechali się przedstawiciele z całego świata na szczyt klimatyczny ONZ, warto podkreślić ekologiczność nowego rozwiązania świetlnego. Wcześniej funkcjonowały tam stare, żarowe lampy. Teraz zainstalowane zostały energooszczędne źródła światła LED o takim samym natężeniu.
- Poprzednio jeden wyświetlacz miał około 2,5 KW, obecne mają około 300 Wat. Jest to więc prawie dziesięciokrotna różnica – dodaje Dariusz Izydor.
ELMONTAŻ Sp. z o.o. z siedzibą przy ul.Ks. Pr. Słonki 54 w Żywcu specjalizuje się w wykonywaniu i projektowaniu zadań inwestycyjnych z zakresu robót elektroenergetycznych, elektroinstalacyjnych, teletechnicznych a także automatyki przemysłowej. Dotąd firma była między innymi fundatorem i wykonawcą funkcjonującej obecnie iluminacji żywieckiego Ratusza.
Zdjęcia: Qbik Nysa.
Artykuł sponsorowany