Ośrodek narciarski Rohacze-Spalena rozrośnie się - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularny wśród polskich narciarzy ośrodek narciarski Rohacze – Spalena na słowackiej Orawie powiększy się. Już w przyszłym sezonie narciarzy i snowboardzistów czeka niespodzianka – będzie tu dodatkowa trasa. Ma być alternatywą dla słabiej jeżdżących narciarzy, którzy boją się pokonywać czarny odcinek głównej, mierzącej 1600 metrów trasy, tzw. Padak.

O planowanej inwestycji poinformował kierownik Ośrodka Rohacze-Spalena oraz hotelu spółki Tatrawest w Zubercu Patrik Matištík.

Nowy odcinek trasy ma mieć „niebieski” poziom  trudności. Będzie omijał odcinek zwany Padakiem o największej, znakowanej czarnym kolorem trudności. To „wąskie gardło” ośrodka, którego pokonania boją się słabiej jeżdżący narciarze.

- Nowa trasa powstanie, patrząc od dołu, po lewej stronie od głównych tras. Będzie prowadzić do dolnej stacji sześcioosobowego krzesełka – mówi Matištík.

Ośrodek Rohacze-Spalena znajduje się w Tatrach Zachodnich, w Tatrzańskim Parku Narodowym. Słowacy, dla których turystyka narciarska jest ważnym filarem gospodarki, co rusz inwestują w rozwój ośrodków. Tu z ekologami łatwiej się rozmawia.

- Trochę w tym wszystkim pomogła nam przyroda. Wichura sprawiła, że część lasu została wyłamana. Dlatego możemy zrealizować inwestycję, mamy zgodę przyrodników i Tatrzańskiego Parku Narodowego – wyjaśnia Patrik Matištík.

Nowa trasa ma być gotowa już w przyszłym sezonie narciarskim, które trwają tu od grudnia do maja. Narciarskie stoki Rohaczy położone są w dolinie od północnej strony, gdzie tylko na krótkie chwile dociera słońce. Dlatego śnieg naturalny oraz sztuczny (dośnieżanych jest 5,7 km tras) zalegają tu dłużej niż gdziekolwiek w Tatrach.

- W zeszłym sezonie wyciągi trasy były czynne jeszcze w maju i warunki były dobre. Mamy nadzieję, że tak będzie i w tym roku – zaznacza szef ośrodka.

Rohacze-Spalena to ośrodek na zboczach góry Salatyn (2047 m n.p.m.), który słynie z najlepszych warunków śniegowych na Słowacji. To 7 kilometrów tras (wytyczono ich 8) o różnym poziomie trudności. Funkcjonuje tu sześcioosobowe, ekspresowe krzesło z podgrzewanymi kanapami i owiewkami o przepustowości 2400 osób/godzinę i długości prawie 2000 metrów. Ponadto działają trzy szybkie wyciągi talerzykowe o łącznej długości 1500 metrów i przepustowości 2400 osób/godzinę. Jest jeszcze czteroosobowa, nieczynna póki co kanapa o długości 1400 metrów (przepustowość: 2000 osób/godzinę), która ma wznowić funkcjonowanie w przyszłym sezonie.

Nie tylko narciarze i snowboardziści upodobali sobie to miejsce. Jest również popularne wśród skialpinistów, zwłaszcza jeśli chodzi o trasę skiturową na Salatyn. Aby skorzystać z możliwości skiturowania po trasach narciarskich, trzeba uiścić w kasie opłatę w wysokości 5 euro. Jest też możliwość przejścia Doliną Rohacką obok tras, bez konieczności wykupienia karnetu. Również kluby narciarskie mogą korzystać z tras ośrodka.

- Wystarczy kontakt z nami, a my udostępnimy spory odcinek dla zawodników przed startem ośrodka, od 7.00 rano – wyjaśnia Patrik Matištík. W Rohaczach jeździ się od godz. 9.00 do 16.00. Na miejscu działa sporej wielkości i niedroga restauracja, serwująca słowackie przysmaki. Zimą parking ośrodka jest bezpłatny.

Hotel spółki Tatrawest w Zubercu oferuje tańsze o 15 proc. karnety narciarskie, jest też skibus. Dodatkowa opcją na zakup tańszego skipassu jest posiadanie tzw. Orava Card. Dzięki niej karnet będzie tańszy o 10 proc., to również gwarancja zniżek na prawie wszystkie atrakcje turystyczne na Orawie. Karty można nabyć m.in. za pośrednictwem strony www.visitorava.sk.

324794999 3047799485524322 2863697463286670767 n 1

Udostępnij

1
-1
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę