Parowóz znów w Żywcu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt pod nazwą 'Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej' zaowocuje drugą w tym roku wizytą pociągu retro w Żywcu.

Parowoz

W sobotę 19 maja zabytkowy skład, przemierzający trasę z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca, pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku. Sukces, z jakim spotkała się kwietniowa impreza sprawił, że organizatorzy postanowili powtórzyć przyjazd ty traktem. Pociąg pokona jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, by powrócić nią do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W międzyczasie, po przyjeździe do Żywca (ok. godz. 13:30), wykona dodatkowy kurs na trasie Żywiec – Węgierska Górka – Żywiec, dedykowany szczególnie mieszkańcom Żywiecczyzny.

Skład, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935 oraz lat 1960-1964, przemierzy fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.

Przejazd pociągu retro będzie stanowił swego rodzaju wycieczkę do historycznego dziedzictwa regionu żywieckiego i suskiego, niezwykle cennego w skali kraju i Europy. W ramach przejazdu planowane są postoje połączone z prezentacją miast i gmin na wybranych stacjach kolejowych. W Żywcu przy współudziale Stowarzyszenia Kolej Beskidzka planowany jest happening promocyjny i poczęstunek.

Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej uchodzi za jeden z najbardziej malowniczo poprowadzonych szlaków kolejowych w Polsce. Obecnie, dzięki staraniom Stowarzyszenia Kolej Beskidzka na trasie został wznowiony sezonowo-weekendowy ruch pasażerski i trwają prace nad Studium Wykonalności rewitalizacji linii w celu przywrócenia regularnych połączeń kolejowych. O walorach tej trasy świadczy również fakt, że budowa infrastruktury, ze względu na ukształtowanie terenu, przysporzyła projektantom i budowniczym sporych trudności. Dzięki temu teraz, z okna pociągu retro, będzie można podziwiać przepiękne krajobrazy Beskidu Makowskiego i Żywieckiego. Impreza promocyjna z oczekiwanie na pociąg na terenie żywieckiego dworca rozpocznie się o godzinie 12:30.

Pociąg retro odjedzie ze stacji Chabówka o godzinie 09:46. Przyjazd do stacji Sucha Beskidzka zaplanowano na godzinę 10:53 a do Żywca na godzinę 13:09. Podróż powrotną pasażerowie zabytkowego pociągu rozpoczną w Żywcu o godzinie 16:00 i zakończą w Chabówce o 19:06.

Jaki będzie program jazdy extra przez Żywiecczyznę? Odjazd ze stacji Żywiec o godz. 13:49, przyjazd o godz. 15:02. Bilet na trasie Żywiec – Węgierska Górka – Żywiec (tam i powrót) w cenie 20 zł będzie dostępny u obsługi pociągu.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach. Realizuje go Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kolej Beskidzka.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę