Leskowiec - jubileusz i historia schroniska - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu zaprasza na obchody 85-lecia Schroniska PTTK na Leskowcu. Poznajcie krótki rys jego historii.

Beskid Maly Slaski i Zywiecki FB

Upamiętnianie, połączone z wycieczką, planowane jest na najbliższą niedzielę – 23 września. PTTK organizuje przejazd autokarem. Zapisy przyjmowane są w biurze Oddziału – Żywiec ul. 3 Maja 16. Dla członków oddziału z opłaconą składką przejazd gratis. Dla niezrzeszonych – koszt 10 zł. Wyjazd o godz. 7.30 spod MCK w Żywcu.

W programie imprezy: godz. 10.30 – Oficjalnie rozpoczęcie obchodów; 12.00 – msza święta; 13.00 – spotkanie turystyczne i występ Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa.

 Schronisko górskie na Leskowcu im. Czesława Pankiewicza

 Obiekt położony jest pod szczytem o nazwie Groń Jana Pawła II, we wschodniej części Beskidu Małego. Dzisiejsza nazwa wierzchołka nieformalnie obowiązuje od 1981 roku, a oficjalnie od 1 stycznia 2004 r. Miano to nawiązuje do częstych pobytów Karola Wojtyły w tamtej okolicy. Inicjatywę powstania schroniska podjęli w 1926 działacze wadowickiego koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Część hali pod szczytem Jaworzyny udało się im wykupić jednak dopiero wiosną 1932 r. Samo schronisko już postawiono w kilka miesięcy. Uroczyste otwarcie odbyło się 3 września, a w pierwszy dzień listopada zainaugurowano sezon narciarski. Obchody organizowane w tym roku, po 86 latach, mają więc charakter symboliczny. Budowę schroniska osobiście nadzorował przewodniczący wadowickiego PTT Czesław Panczakiewicz. Z okazji 70-lecia istnienia, w 2002 roku, obiekt został nazwany jego imieniem. W czasie II wojny światowej schronisko przejęło Beskiden-Verein, nie przyjmowało turystów. Opiekował się nim Jan Targosz. Legenda głosi, że w 1945 poczęstunkiem bimbrem uchronił budynek przed spaleniem przez Niemców. W latach 50-tych XX wieku schronisko było nieznacznie rozbudowane, a natomiast w latach 2000 – 2002 poddano go gruntowej przebudowie.

Źródło: schroniskapttk.pl

Udostępnij

6
+6
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę