Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu zaprasza na obchody 85-lecia Schroniska PTTK na Leskowcu. Poznajcie krótki rys jego historii.
Upamiętnianie, połączone z wycieczką, planowane jest na najbliższą niedzielę – 23 września. PTTK organizuje przejazd autokarem. Zapisy przyjmowane są w biurze Oddziału – Żywiec ul. 3 Maja 16. Dla członków oddziału z opłaconą składką przejazd gratis. Dla niezrzeszonych – koszt 10 zł. Wyjazd o godz. 7.30 spod MCK w Żywcu.
W programie imprezy: godz. 10.30 – Oficjalnie rozpoczęcie obchodów; 12.00 – msza święta; 13.00 – spotkanie turystyczne i występ Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa.
Schronisko górskie na Leskowcu im. Czesława Pankiewicza
Obiekt położony jest pod szczytem o nazwie Groń Jana Pawła II, we wschodniej części Beskidu Małego. Dzisiejsza nazwa wierzchołka nieformalnie obowiązuje od 1981 roku, a oficjalnie od 1 stycznia 2004 r. Miano to nawiązuje do częstych pobytów Karola Wojtyły w tamtej okolicy. Inicjatywę powstania schroniska podjęli w 1926 działacze wadowickiego koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Część hali pod szczytem Jaworzyny udało się im wykupić jednak dopiero wiosną 1932 r. Samo schronisko już postawiono w kilka miesięcy. Uroczyste otwarcie odbyło się 3 września, a w pierwszy dzień listopada zainaugurowano sezon narciarski. Obchody organizowane w tym roku, po 86 latach, mają więc charakter symboliczny. Budowę schroniska osobiście nadzorował przewodniczący wadowickiego PTT Czesław Panczakiewicz. Z okazji 70-lecia istnienia, w 2002 roku, obiekt został nazwany jego imieniem. W czasie II wojny światowej schronisko przejęło Beskiden-Verein, nie przyjmowało turystów. Opiekował się nim Jan Targosz. Legenda głosi, że w 1945 poczęstunkiem bimbrem uchronił budynek przed spaleniem przez Niemców. W latach 50-tych XX wieku schronisko było nieznacznie rozbudowane, a natomiast w latach 2000 – 2002 poddano go gruntowej przebudowie.
Źródło: schroniskapttk.pl