Mniej wilków? Gdzie są? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielu to może zdziwi, ale w naszych górach jest obecnie więcej rysi, niż wilków. W Beskidzie Żywieckim żyją teraz trzy wilcze rodziny, czyli około piętnaście wilków. Jak podkreśla Michał Figura ze stowarzyszenia „Wilk” z Twardorzeczki nie są one niebezpieczne dla ludzi, a ataki na zwierzęta hodowlane zdarzają się niezwykle rzadko. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, dzięki którym wilk nie zachowa się agresywnie.

wolf-1388558 960 720

 - Wilków długo nie było w Beskidzie Śląskim, pojawiły się dwa lata temu po siedmioletniej przerwie spowodowanej m.in. wycinką drzew po ataku kornika drukarza - wspomina Michał Figura. Jak informuje nasz rozmówca, na południu województwa śląskiego wilki występują na trzech terytoriach: w Beskidach Śląskim, Małym i Żywieckim. W Beskidzie Śląskim żyje jedna wilcza rodzina, składająca się z około czterech wilków, w Beskidzie Małym jedna para wilków, a w Beskidzie Żywieckim są trzy wilcze rodziny, czyli około piętnaście zwierząt.

Michał Figura zaznacza, że trudno konkretnie określić dokładną lokalizację wilków. - To zwierzęta terytorialne, a powierzchnia ich terytoriów wynosi od 170 do nawet 350 kilometrów kwadratowych.

- Zwierzęta te nie przebywają w jednym miejscu, przemieszczają się - mówi. Teraz szczególnie bacowie zastanawiają się, czy wilki mogą zagrozić ich owcom. - Zawsze istnieje ryzyko, owce wypasane są wysoko na halach. Jeśli jednak są one pod nadzorem, to nic im nie grozi - wyjaśnia Michał Figura i dodaje, że ludziom wilki nie zagrażają.

Psy i fladry

Ważną rolę w bezpieczeństwie owiec pełnią psy pasterskie, które odganiają wilki.  Poza tym, każdy hodowca powinien pamiętać o specjalnych linach, których boją się wilki. To fladry, czyli wstążeczki zawieszone na lince, które pełnią funkcję ogrodzenia. - Wilki czują przed nimi strach. Obchodzą je wkoło, ale nie wchodzą do środka ogrodzenia - tłumaczy Michał Figura.

Fladry pomaga zdobyć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach lub bielski oddział tej instytucji. Taką pomoc oferuje też stowarzyszenie „Wilk”.

Co zrobić jeśli nie zachowamy środków ostrożności i dojdzie do ataku? Zgłaszamy go do RDOŚ. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża kontrola i ocenia czy rzeczywiście doszło do ataku wilka. Jeśli tak, poszkodowanemu zostaje wypłacone odszkodowanie. Jak poinformował nas Tadeusz Podmagórski z RDOŚ w Katowicach, w tym roku otrzymali z Żywiecczyzny cztery zgłoszenia dotyczące ataku wilków na owce - z Kamesznicy, Jeleśni, Korbielowa i Rajczy.

Szukają miodu

Oprócz wilków na Żywiecczyźnie występują też niedźwiedzi i rysie. Michał Figura podkreśla, że trudno jest dokładnie oszacować liczbę niedźwiedzi, ponieważ przemieszczają się one na duże odległości, nie mają określonego konkretnie terytorium. W Beskidzie Żywieckim żyje około pięć niedźwiedzi, w Śląskim około trzy, a w Małym - dwa.

Jak zaznacza Michał Figura, do tej pory niedźwiedzie nie atakowały ludzi, a ataki na zwierzęta zdarzały się rzadko. Naruszały jedynie pasieki poszukując miodu.

Natomiast rysi w Beskidach Śląskim, Małym i Żywieckim jest ponad dwadzieścia. - To dobry dla nich teren, jest dużo dolin i podszytów leśnych - mówi pan Michał.

Dodajmy, że wszystkie trzy gatunki drapieżnych - wilki, niedźwiedzie oraz rysie są pod ochroną.

 

Zobaczcie film -  w rolach głównych rysie na Rysiance.

Ryś na Rysiance

Udostępnij

8
+6
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę