Żywiecka Fundacja Rozwoju zaprasza na kolejne spotkanie z cyklem Watch Docs oraz z ciekawą postacią.
Film "Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow" będzie można zobaczyć tylko w 20 miastach w Polsce, w tym w Żywcu. Dzieło w reżyserii Askolda Kurova to kronika pokazowego procesu politycznego przed sądem w Rostowie nad Donem, a także świadectwo solidarności z oskarżonym i skazanym Olegiem Sencowem jego kolegów po fachu: Agnieszki Holland, Kena Loacha, Pedro Almodóvara i wielu innych. Oskarżony na podstawie sfabrykowanych dowodów, torturowany w śledztwie i skazany na 20 lat więzienia Sencow prowadził strajk głodowy, zwracając uwagę świata na los kilkudziesięciu mniej od niego znanych obywateli Ukrainy nielegalnie więzionych w Rosji. Stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie, a Parlament Europejski uhonorował go tegoroczną Nagrodą Sacharowa. Ten film będzie można zobaczyć już 26.07.2019 podczas w Żywcu.
Memy o ważnych sprawach
Po filmie przyjdzie czas na dyskusję. Zaproszenie do niej przyjęła Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych, łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką.
Marta Frej urodziła się w 1973 r. w Częstochowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.
Marta Frej Memy to jedno z ciekawszych zjawisk kulturowych ostatnich lat.
Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o rezerwację miejsc pod nr tel. 33 475 44 77 (Żywiecka Fundacja Rozwoju).
Spotykanie odbędzie się w kamienicy przy ul. Dworcowej 2, w piątek 26 lipca o godz. 18.00.