Górski potok w pianie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Społeczeństwo Wędkarzy Polskich Nasze Wody informuje na swojej stronie społecznościowej o ujawnieniu nielegalnego odprowadzania ścieków do potoku.

Sienka

 Chodzi o potok Sienka w Żywcu Zabłociu, zanieczyszczenie którego od dawna sygnalizował mieszkaniec tej dzielnicy Arkadiusz Szymoński.

"Opisywane przez naszego informatora zanieczyszczenie utrzymujące się od paru dni, wydawało się być niewiarygodne, do momentu przybycia na miejsce. Napotkaliśmy pianę utrzymującą się na długości +/- 10m za każdym progiem, pomiędzy progami wystarczyło zmieszać nogą wodę aby uzyskać efekt piany.

Podejrzewamy, że koncentracja pieniącego się środka w potoku musi być ogromna ponieważ spienienie zimnej wody w przeciwieństwie do ciepłej, jest nie lada wyzwaniem.

Doświadczeni w poszukiwaniu ścieków weszliśmy do koryta potoku/kanału na ulicy Wąskiej w Żywcu. Jest to miejsce w którym jak się okazało dawniej wzywane były już przez okolicznych mieszkańców służby: Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna i Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska, który pobierał próbki. Tamte Interwencje nie przyniosły jednak rezultatu jak twierdzą napotykani wzdłuż potoka mieszkańcy. Z naszego punktu, widzenia aby realnie walczyć z zanieczyszczeniami trzeba ustalić ich „źródło”

Jesteśmy przekonani, że udało się nam ustalić miejsce z którego wypływają zanieczyszczenia wprost do potoku Sienka, miejsce to oddalone jest w górę, od wspomnianej ulicy o około 2km. Ściek wypływa z kanału burzowego w charakterystycznym miejscu, obok mostu za którym potok nie pieni się na progach, bezpośrednio przed mostem znajduje się wspomniany kanał burzowy (betonowa rura ciągnąca się znaczną odległość poziomo pod ziemią) „Raj” dla okolicznych trucicieli środowiska wodnego, mogących podłączyć się bezpośrednio do kanału. Namierzenie właściwych osób jest stosunkowo skomplikowane, ponieważ kanał i miejsce w którym wpływają ścieki znajduje się pod ziemią, sposoby na lokalizację źródła ścieku to kamera czy zadymiarka)

Co ciekawe okolica jest skanalizowana, niestety nadal znajdują się amatorzy wpuszczania ścieków wprost do potoków rzek, czy rowów. Na bazie poprzedniego doświadczenia przypuszczamy, że są to przedsiębiorcy, taka ilość detergentu nie może płynąć z domostw musi być dostarczana regularnie.
Bardzo możliwe, że okoliczna oczyszczalnia nie wyraziła zgody na przyjmowanie tych ścieków, które po badaniu okazały się agresywne i mogłyby zabić bakterie w czyszczalni, więc aby je przyjąć domniemane przedsiębiorstwo musiałby wstępnie oczyszczać ścieki, co jest bardzo drogim przedsięwzięciem.. Oby to nie była reguła.

Tak więc z kanału burzowego wypływają ścieki nieznanego pochodzenia pieniąc się obficie za najwyższym na potoku progiem oddalonym od mostu i kanału burzowego zaledwie 10metrów, piany nie widać z mostu ze względu na wysoki spad, trzeba przejść ścieżką i wejść w zarośla aby ukazał się przerażający dla naszych oczu widok.

Wykonaliśmy telefon na numer alarmowy 112 informując o zaistniałej sytuacji i podając dokładną lokalizację. Na miejsce w przeciągu około 35minut przyjechała Straż Miejska, która po oględzinach i otrzymaniu informacji wezwała Państwową Straż Pożarną, na miejsce dojechał również pracownik urzędu miasta wydziału kryzysowego. Państwowa Straż Pożarna wezwała również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który podobno dotarł na miejsce następnego dnia.

Wskazaliśmy miejsce z którego wypływają do potoku zanieczyszczenia. Liczymy na to, że służby i samorząd upora się z zanieczyszczaniem potoku Sienka, który następnie wpływa do Rzeki Soły zasilającej Jezioro Żywieckie, Międzybrodzkie i ujęcie wody pitnej Porąbka Jezioro Czanieckie dostarczające wodę między innymi do Bielska – Białej." - relacjonuje SWP Nasze Wody.

 

Udostępnij

5
+5
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę