"Spalarnie": teraz Starostwo Powiatowe w Żywcu odnosi się do ostatnich publikacji - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miała być jednostka samorządowa, nie prywatny inwestor. Taki między innymi argument wytacza Zarząd Powiatu Żywieckiego. 

Spalarnie 2

 Zaledwie wczoraj publikowaliśmy pisma z 2017 r., które upublicznił burmistrz Antoni Szlagor, dotyczące stanowiska Rady Powiatu Żywieckiego w sprawie budowy ciepłowni/spalarni. Już na następny dzień otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Żywcu oświadczenie, dotyczące powyższej sytuacji. Zarząd podkreśla w nim, iż z przekazanych wtedy dokumentów wynikało, że inwestor nie będzie prywatny,  a jednostka podległa samorządowi. Publikujemy je poniżej:

"OŚWIADCZENIE ZARZĄDU POWIATU W ŻYWCU DOTYCZĄCE UCHWAŁY Z DNIA 25 KWIETNIA 2017 ROKU

w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego odmowy wpisania do planu inwestycyjnego Województwa Śląskiego instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Powiecie Żywieckim.

W odpowiedzi na opublikowane przez Burmistrza Miasta Żywca w/w dokumenty oświadczamy, że przedmiotowa uchwała została podjęta w oparciu o przekazane do Zarządu Powiatu Żywieckiego informacje z których wynikało, że inwestorem instalacji do termicznego przekształcania odpadów mają być jednostki podległe samorządowi terytorialnemu, a nie prywatny inwestor jak ma to miejsce w chwili obecnej.

Podjęcie tej uchwały i wystąpienie do Zarządu Województwa Śląskiego było i jest wyrazem naszej troski o właściwe i jak najkorzystniejsze dla mieszkańców Powiatu Żywieckiego zagospodarowanie odpadów z terenu Żywiecczyzny. Przed podjęciem w/w uchwały Zarząd Powiatu uzyskał szczegółowe wyjaśnienia i zapewnienia od Prezesa Zarządu Spółki Beskid Żywiec, który jednoznacznie wskazywał, że rozszerzenie planu inwestycyjnego przez Zarząd Województwa Śląskiego stwarza możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na budowę nowoczesnych technologii w zakresie zagospodarowania odpadów. Podkreślano również, że dotyczy to wyłącznie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców oraz instytucje na terenie powiatu Żywieckiego.

Odnosząc się do obecnej sytuacji należy podkreślić, że procedowane w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wnioski na budowę ciepłowni/spalarni odbiegają od pierwotnego założeń Miasta Żywca, gdyż w naszej ocenie i na podstawie zebranych informacji istnieje realne zagrożenie, że budowa przedmiotowych instalacji przekształci Powiat Żywiecki w centrum utylizacji i spalania śmieci sprowadzanych z poza obszaru Żywiecczyzny.

Uwzględniając średnią ilości odpadów o kodzie 191210 (RDF) wyliczoną na podstawie raportów z lat 2010 – 2017 w instalacji Spółki Beskid Żywiec w ilości 1442 ton/rok zdolność przetwórcza spalarni na poziomie 30750 ton/rok przekracza ponad 21 krotnie zapotrzebowanie Powiatu Żywieckiego na utylizację tego typu odpadów.

Zarząd Powiatu w Żywcu"

Udostępnij

11
+11
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę