Uratował od pożaru piątkę dzieci. Nagrodzony przez Andrzeja Dudę - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu mł. asp. Szymon Marek za swoją bohaterską postawę, został wyróżniony nagrodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, którą odebrał w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

druh zywiec 2

Mł. asp. Szymon Marek 10 czerwca 2018 roku jadąc rano na służbę zauważył pożar. Paliło się pomieszczenie sklepu elektrycznego w Suchej Beskidzkiej, mieszczącego się na parterze budynku, w którym znajdowały się mieszkania. Szymon Marek pobiegł w kierunku palącego się budynku. Od właściciela sklepu dowiedział się, że w części mieszkalnej przebywa jego rodzina - żona i pięcioro dzieci. W związku z dużym zadymieniem parteru udał się na tył budynku, gdzie – pomimo wysokości, zadymienia oraz ogromnego niebezpieczeństwa wynikającego z możliwości rozprzestrzenienia się pożaru - po zadaszeniu dostał się w okolice okna dachowego, przez które ewakuował rodzinę na dach. Do momentu dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce akcji, zdążył sprowadzić dwoje dzieci z dachu w miejsce bezpieczne, a po przyjeździe zastępów straży pożarnej nadal pomagał przy ewakuacji pozostałych poszkodowanych. Wykazując się odwagą i determinacją, działając z narażeniem swojego zdrowia i życia, przyczynił się do uratowania ludzi.

W obliczu tych zasług w dniu 8 stycznia 2020 roku Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim Medal za Ofiarność i Odwagę mł. asp. Szymonowi Markowi podkreślając 

Krzyże Zasługi za Dzielność i Medale za Ofiarność i Odwagę są po to, aby w symboliczny sposób podkreślić wyjątkowość tych ludzi, którzy patrzą inaczej na otaczającą ich rzeczywistość, tych którzy mają w sobie jakiś impuls - mówił, wskazując, że to dom wychowuje do tego, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi, aby drugiego człowieka dostrzegać.

Udostępnij

39
+39
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę