Stowarzyszenie „Mała Szwajcaria” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Czernichowie zapraszają wszystkich w najbliższą niedzielę na quest z hasłem przewodnim: Kamienne szopy pasterskie/Wyprawa po skarb. Wspólna zabawa i wędrówka z zagadkami zwieńczone będą wykładem dr Janusza Łacha na temat kamiennych szop pasterskich.
Co to takiego, kamienne szopy pasterskie? Pisząc obrazowo to takie, których ściany zbudowane są z płaskich kamieni, jakby luźno na sobie poukładanych. są swego rodzaju unikatem etnograficznym z terenu Beskidu Małego. Stanowią zanikającą i coraz bardziej zabytkową pozostałość po gospodarce rolno – pastersko – polaniarskiej. Szopy śródleśne to spuścizna po osadnikach wołoskich, którzy przybyli na nasze tereny w XVI wieku. Wołosi zajęli tereny górskie, wykarczowane dla wypasu owiec, kóz i bydła. Ze względu na oddalenie od wsi, pasterze budowali na nich szopy w celu przechowywania tam sprzętu rolniczego, siana, czy plonów. Przede wszystkim jednak powstawały blisko jakiegoś źródła wody. Czasem szopy służyły za schronienie dla bydła lub dla nich samych. Te funkcje spowodowały, że szopy miały prymitywną konstrukcję. Ściany wykonywane były z bloków lokalnego piaskowca. Niczym ich nie zespajano. Szczelinowe ściany z kamienia przykrywane były dwuspadowym dachem, obłożonym gontem lub darnicą. Brak okien, komina, czy miejsca do spania odróżnia kamienne szopy Beskidu Małego od innych tego rodzaju w Karpatach. Pośród mieszkańców tej okolicy bardziej znane były pod nazwami: stajnie, szopy letnie lub polaniarskie, kolyby. Obecnie pozostały głównie tylko dolne części ścian. Jedną z takich pozostałości po kamiennym szałasie można napotkać, wędrując czerwonym szlakiem turystycznym z Przełęczy Kocierskiej na Żar.
Szerzej zapewne na planowanym wykładzie. A quest? Start 9 lipca o godz. 14.00 z pętli autobusowej na skrzyżowaniu ulic Podgórskiej i Górskiej w Międzybrodziu Żywieckim. Uczestników czeka trasa o długości około 8 km. Ulotki będzie można otrzymać w dniu inauguracji od organizatorów. Po inauguracji ulotki zostaną rozdane w instytucjach publicznych i obiektach turystycznych na terenie gminy. Będzie można je również pobrać ze strony internetowej stowarzyszenia. Zawierać będą wskazówki niezbędne do ukończenia całej trasy questu.