Studenci z Berlina i Krakowa gościli na Żywiecczyźnie. W lasach prowadzili badania naukowe. Zobaczyli m.in. miejsca po rozpadzie drzewostanów świerkowych, zagospodarowane już przez gospodarzy naszych lasów.

Na praktyki przyjechali studenci z berlińskiego uniwersytetu przyrodniczego Humboldta wraz z profesorami oraz studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - w sumie ponad 30 osób. Zajęcia odbywały się na terenie nadleśnictw Węgierska Górka i Wisła. Studenci oprowadzani byli m.in. po masywach Skrzycznego i Baraniej Góry. Obserwacje prowadzili przez tydzień - od 19 do 25 czerwca.
- Tłumaczyliśmy naszym gościom w jaki sposób prowadzimy leśną gospodarkę. Poza tym pokazywaliśmy różne przyrządy m.in. do mierzenia wysokości drzew - tłumaczy Marian Knapek, nadleśniczy nadleśnictwa Węgierska Górka.
Ważnym punktem badań było pokazanie studentom miejsc po rozpadzie drzewostanów świerkowych. - Las rozpadł się na kilku tysiącach hektarach. To duży problem dotykający większej części Europy. Nam udało się na zniszczonych terenach wprowadzić nowe drzewostany składające się głównie z buków i jodeł - mówi Marian Knapek. Rozpad drzewostanów spowodowany był m.in. atakiem kornika drukarza.
Dlaczego studenci na miejsce swoich badań wybrali właśnie tereny nadleśnictw Węgierska Górka i Wisła? - Jedna z wykładowczyń uniwersytetu w Berlinie, Magdalena Main - Knorn prowadziła wcześniej u nas projekt badawczy i to ona zainicjowała ten pomysł - tłumaczy nasz rozmówca.