Rozpoczęto prace prowadzące do całkowitej wymiany gontowego pokrycia dachów drewnianych kościołów w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej na Podbeskidziu. To część wielkiego przedsięwzięcia budowlano-konserwatorskiego w ramach projektu unijnego zainicjowanego przez diecezję bielsko-żywiecką.
Nowatorski projekt, realizowany przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, pełnomocnik projektu i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, prace rozpoczęto od wymiany gontowego pokrycia dachów kościołów pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku, pw. św. Mikołaja w Polance Wielkiej i pw. św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach.
Poza wspomnianymi świątyniami zaplanowano prace budowlane i konserwatorsko-restauratorskie w drewnianych obiektach: w Grojcu, Łodygowicach, Osieku oraz budynku szkoły parafialnej w Starej Wsi.
Projekt „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.