"Złotokap" i Gruszka w Janosiku - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kino Janosik zaprasza na premierowy seans islandzkiego filmu "Złotokap" w reżyserii Ragnara Bragassona. Po seansie spotkanie on-line z Karoliną Gruszką, które poprowadzi filmoznawca Paweł Duda.

grudszka2

Projekcje odbędą się równocześnie w katowickim Kinie Światowid i w żywieckim Kinie Janosik 27.08.2020 w czwartek o godzi. 20:00.


Islandzkie kino już od kilkunastu lat utrzymuje wysoki poziom i to łącząc obecność na festiwalach filmowych i uznanie krytyków z sympatia widzów. W Polsce dużą popularnością
cieszyły się takie filmy jak "Barany. Islandzka opowieść", "Kobieta idzie na wojnę" czy "W cieniu drzewa" - również produkcji Madants, łączące komedię z dramatem.
ZŁOTOKAP w reżyserii Ragnara Bragassona jest w pewnym sensie kontynuacją takiego podejścia, ale porusza również w szerszym aspekcie kwestie problemów społecznych, szuka genezy i konsekwencji konfliktów, a przy tym tworzy portret rodzinny. Tak samo aktualny w Polsce jak na Islandii. W jednej z głównych ról Karolina Gruszka wcielająca się w postać Danieli, osoby, która wiele zmieni w życiu Indiany i jej syna.

Reżyser - Ragnar Bragason, jest uznanym islandzkim twórcą, w Polsce znanym przede wszystkim z popularnego serialu "Wieźniowie" emitowanego przez Ale Kino+, który znalazł się w ranking Top 10 islandzkich produkcji – zestawieniu Onet.pl. Film jest luźno oparty na sztuce, której autorem jest Ragnar, od 2012 roku wystawianej na scenie Teatru Miejskiego w Rejkjavik'u.

Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Zeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap).Jej codzienna towarzyszka jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnującą porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje.Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami.W tej sytuacji jedyna pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzana pasje syna jaka jest ochotnicza grupa ratunkowa. Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą.

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę