Menu

  • Wydarzenia
  • Sport
  • Biznes
  • Kultura
  • Zdrowie
  • Beskidy 112
  • Felietony
  • Przyroda
21.07.2017 14:20
Autor: Anna Bodzek
Kategoria: Wydarzenia

Żywiec Zdrój promuje islam? Wąż w turystycznej marce?

Choć ten temat przewinął się już niemalże przez wszystkie możliwe "niezależne" media, my do niego wracamy. Zarzut - jak w tytule - producentom wody postawiła Miriam Shaded z fundacji „Estera” pomagającej uchodźcom. Uważa ona, że na etykiecie butelki napoju znajduje się półksiężyc - symbol islamu. Działaczkę bardzo to wzburzyło, od dawna już słynie ona bowiem z krytyki islamu.

O sprawie pisze właśnie m.in. „Newsweek”.  Miriam Shaded podkreśla, że umieszczenie religijnego symbolu na butelce wody jest promocją islamu. Co na to Żywiec Zdrój?

- Naszą intencją nie było promowanie religii islamskiej. Na etykiecie umieściliśmy po  prostu grafikę nocnego biwakowania - namiot, księżyc i gwiazdy. To zachęta do picia wody w różnych sytuacjach. Poza tym przy grafice znajduje się napis tłumaczący jej znaczenie – „Z wodą w plecaku na super biwaku!” - powiedziała nam Martyna Węgrzyn, rzeczniczka prasowa firmy Żywiec Zdrój S.A. Nasza rozmówczyni podkreśla, że to jedynie etykieta sezonowa, którą producenci przygotowali na okres wakacyjny.

Broni swojego zdania

W odpowiedzi na zarzuty Miriam Shaded firma Żywiec Zdrój wydała oświadczenie broniące marki. To jednak nie przekonało pani prezes fundacji „Estera”.

- Nawet zakładając, że chcieli Państwo przedstawić jedynie nocne biwakowanie, niezmiernie dziwi mnie fakt, że jedni z największych i najlepiej opłacanych specjalistów, rysują gwiazdkę w miejscu księżyca, gdzie pada nań cień … W przyrodzie z czymś się takim nie spotkałam. Wkomponowanie symboli ideologii w produkt jest swego rodzajem manifestacją, propagowaniem konkretnych idei, które te symbole niosą. Nie kupuję bajek, że niechcący wrzucili Państwo ukrytą sugestię z islamską symboliką - czytamy na Facebooku Miriam Shaded.

- Będziemy obserwować, czy ta sytuacja będzie miała ciąg dalszy - mówi rzeczniczka Żywiec Zdrój S.A.  

Warto wspomnieć o tym, że grafika Żywiec Zdrój nie jest pierwszą, w której znawcy, wyznawcy czy inni fanatycy doszukują się związanej z czymś symboliki. Innym przykładem może być logo turystycznej marki Quechua, które niektórym  przypomina węża, co ma być symbolem  szatana i zła w religii chrześcijańskiej.  Co wy na to?

Copyright ©2026 Beskidy News


pełna wersja