W Janosiku jubileuszowo o Janosiku - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To jest zaproszenie na jubileusz Kina Janosik.

Kino janosik janosk zbój

To już 110 lat minęło od pierwszej zarejestrowanej projekcji w Kinie Janosik. Właśnie w 1911 r. widzowie obejrzeli wtedy w Teatrze Świetlnym "Urania" „Narodzenie, życie i mękę Chrystusa”, mogąc zajmować miejsca pierwsze (fotele pokryte aksamitem), drugie (fotele składane) albo trzecie (ławki). Loże bowiem zarezerwowane były dla rodziny żywieckiego arcyksięcia.

Dla upamiętnienia tej rocznicy Kino Janosik zaprasza na specjalny pokaz niemego filmu z 1921 r. "Janosik 21", ze specjalnie przygotowaną muzyką, graną na żywo przez poznański Waldemar Rychły Trio.

Seans poprzedzi prelekcja historyczki Doroty Firlej, który rozpocznie się o godzinie 18:00. Pół godziny później nastąpi projekcja filmu - "Jánošík" (1921, reż. Jaroslav J. Siakel, 67 min). Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa materiałów archiwalnych.

"Jánošík 21"– pierwszy słowacki pełnometrażowy film; finansowany z USA; reżyseria: Jaroslav Jerry Siakeľ - wpisany na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Tpo też pierwszy obraz o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji.

Film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa... debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w... garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę