Minister odwiedził gminę Jasienica - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minister Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią odwiedził gminę Jasienicę. Towarzyszył mu wojewoda śląski Marek Wójcik.

minister w jasienicy powódź

Wójt Janusz Pierzyna pokazał gościowi tereny najbardziej dotknięte przez żywioł w połowie września. Są to między innymi: obiekty sportowe przy Zespole Szkół w Jasienicy, czy osuwisko na drodze powiatowej z Międzyrzecza Górnego do Jasienicy. Wcześniej na krótkim spotkaniu w urzędzie gminy rozmawiano o skali zniszczeń, odbudowie infrastruktury drogowej i zmianach przepisów, które pomogą samorządom zabezpieczyć się w przyszłości przed powodzią. Wśród przedstawionych ministrowi wniosków wójt wymienił konieczność zmiany przepisów dotyczących zarówno usuwania rumoszu w korytach rzek, jak i odbudowy zniszczeń w korytach rzek w sąsiedztwie dróg. Obecnie nawet w tak wyjątkowych okolicznościach gminy nie mogą ingerować w korytach rzek, m.in. szybko usuwając powalone drzewa, blokujące przepływ wody.

Minister był również w Międzyrzeczu Górnym w miejscu, w którym planuje się budowę zbiornika retencyjnego od 70-tych lat ubiegłego wieku. „Po kolejnych powodziach jest zainteresowanie tematem, ale potem przychodzi do zmiany rządu i na tym się kończy” – mówił wójt Pierzyna. Samorządowcy przekonywali, że taki zbiornik, suchy lub mokry mógłby zminimalizować rozmiary powodzi. Poruszono także temat współpracy na linii samorząd  - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, którego przedstawiciele także przyjechali do Jasienicy. 

W wizycie pełnomocnika rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią wzięli udział przedstawiciele Powiatu Bielskiego: wicestarosta Beata Łukowicz (Platforma Obywatelska), Bartłomiej Fajfer, członek Zarządu Powiatu (Nowa Inicjatywa) oraz Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

Podczas powodzi, do której doszło w połowie września w gminie Jasienica wylały rzeki: Iłownica i Wapienica oraz potoki: Jasienica, Rudawka, Międzyrzecki, a także Kanał Młynówka. Zalanych zostało 410 budynków i 32 gospodarstwa. W wyniku zagrożenia wodą powodziową doszło do ewakuacji 17 osób z 5 budynków.

Z budynków użyteczności publicznej zalane zostały:

  • Ośrodek Zdrowia w Jasienicy,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasienicy,
  • Kompleks sportowy w Jasienicy,
  • Szkoła w Świętoszówce,
  • Szkoła w Międzyrzeczu Górnym,
  • Szkoła w Wieszczętach,
  • Szkoła w Mazańcowicach,
  • Budynek strażnicy OSP Międzyrzecze Dolne,
  • Filia w Rudzicy Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy,
  • Magazyn Obrony Cywilnej.

Zalane zostały również socjalne budynki gminne, m.in. Rudzica 42, Międzyrzecze Górne 98, a także tereny rekreacyjne w Międzyrzeczu Dolnym wraz z boiskiem, tężnią i budynkiem, świeżo po remoncie i rozbudowie.  Uszkodzone zostały 4 pompownie ścieków, 4 kładki dla pieszych i 16 obiektów mostowych, odcinek drogi pomiędzy Jasienicą a Międzyrzeczem Górnym w wyniku osuwiska stał się nieprzejezdny. 

W akcji brało udział 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej w gminie Jasienica. Użyto 13,5 tys. worków wykorzystując 330 ton piasku.

 

źródło: powiat.bielsko.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę