11 listopada w Cieszynie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cieszynie rozpoczęły się (11 listopada) w Kościele Jezusowym, nabożeństwem ekumenicznym w intencji niepodległości Ojczyzny.

obchody 11 listopada cieszyn 2024

Tradycyjnie już na Placu Wolności pod Pomnikiem Niepodległości, odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty. W imieniu Burmistrz Miasta Cieszyna, Gabrieli Staszkiewicz okolicznościowe przemówienie wygłosił I Zastępca Burmistrza, Krzysztof Kasztura.

Następnie w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej „Cieszynianka” odbył się przemarsz uczestników na cieszyński Rynek, gdzie pod tablicą upamiętniającą powstanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego na Domu Narodowym złożono kwiaty. Kolejno uczestnicy i delegacje udały się ulicą Głęboką pod Pomnik Legionistów Śląskich, pod tablicę Józefa Piłsudskiego i pod Pomnik Legionistów Śląskich.

Wraz z godziną 12.00 na cieszyńskim Rynku odbyła się uroczystość nadania imienia kpt. Władysława Michejdy 133. Batalionowi Lekkiej Piechoty. Okolicznościowe przemówienie wygłosili - dowódca 133. Batalionu Lekkiej Piechoty i Pani Barbara Michejdy-Pinno, córka kpt. Władysława Michejdy. Tego dnia wręczono odznaczenia i wyróżnienia. O godzinie 13.00 rozpoczęła się Lekcja Śpiewu patriotycznego.

Wśród wydarzeń towarzyszących nie zabrakło prezentacji sprzętu wojskowego, a o godz. 14.00 Muzeum Drukarstwa zaprosiło chętnych na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Polski ekslibris 1918-2024 z kolekcji Mieczysława Bielenia".

Narodowe Święto Niepodległości w Cieszynie to również czas uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej i uhonorowania laurami ziemi cieszyńskiej osób szczególnie zasłużonych dla gmin. W czasie ceremonii, która odbyła się w Teatrze im. Adama Mickiewicza wręczono 14 statuetek srebrnych oraz jedną, Honorową Złotą Cieszyniankę, którą otrzymała w tym roku Krystyna Stefańska-Gnida - w latach 1968 do 1982 – prezes Terenowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie. Inicjatorka Stowarzyszenia Rehabilitacji, Kultury Fizycznej, Turystyki i Integracji osób Niepełnosprawnych w Cieszynie, prezes Zarządu.

Serdecznie gratulujemy i z ogromną radością informujemy, że Laur Srebrnej Cieszynianki odebrała Pani Lucyna Bałandziuk, długoletnia Prezes Uniwersytetu III Wieku w Cieszynie. Osoba niezwykle aktywna, która inicjując ciągłe poszerzanie wiedzy, pobudzanie do aktywności społecznej i aktywizację osób w wieku dojrzałym – niestrudzenie stymuluje nas wszystkich do rozwijanie swoich pasji na wielu polach zainteresowań. Swoim przykładem pokazuje również, jak wiele dobrego może bezinteresownie zrobić człowiek dla drugiego człowieka.

Wydarzenie tego dnia uświetnił koncert Kameralistów Śląska Cieszyńskiego, a Galę wręczenia laurów poprowadziła tradycyjnie już Hanna Blokesz-Bacza.

 

źródło: cieszyn.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę