Westerplatte Południa - obchody, historia - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wójt i Rada Gminy Węgierska Górka zapraszają na uroczystości upamiętniające 78. rocznicę Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki, 74. rocznicę Straconych Partyzantów w Żabnicy oraz 71. rocznicę stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Odbędą się w piątek 1 września.

Westerplatte południa

 Historia obrony Węgierskiej Górki

Bitwa pod Węgierską Górką, określana mianem Westerlatte Południa, była częścią wojny obronnej Polski w 1939 roku. Miała miejsce w dniach 2 – 3 września tamtego roku w rejonie Zwardonia, Milówki, Węgierskiej Górki i Lipowej.
Granica Polski na wschód od Zwardonia obsadzona była przez 4 bataliony i nieznaczne sił artyleryjskie. Ich zaplecze stanowiły cztery schrony bojowe w Węgierskiej Górce ze stacjonującą w nich 151 kompanią forteczną „Węgierska Górka” pod dowództwem kpt. Tadeusza Semika.
O świcie 1 września 1939 oddział 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty wkroczył w Dolinę Soły przez Przełęcz Zwardońską. Kolejny napór miał miejsce 2 września w rejonach Ujsoł i Kamesznicy. To jednak natrafiło na opór, głównie w Ujsołach i Kamesznicy. Tego samego dnia Niemcy znaleźli się jednak w okolicach Węgierskiej Górki, a ich piechota zaczęła atakować schrony bojowe. Nieliczny oddział polski odparł pierwsze natarcie ogniem ckm-ów. Agresorzy zaczęli w związku z tym poważniej podchodzić do ataku i planować go. Nacerali potem na każdy schron oddzielnie. Z początku nie przyniosło im to efektu, choć walki trwały do późna w nocy.  Załoga schronu "Waligóra" (dowodził nią por. Leopold Galocz) zmuszona była do wycofania się z powodu braku amunicji. Walki trwały 8 godzin, po czym opór stawiły 2 schrony w Węgierskiej Górce: "Włóczęga" (dow. ppor. Marian Małkowski) i "Wędrowiec" (dow. kpt. Tadeusz Semik), oraz 1 i 2 kompania strzelecka 1. Batalionu KOP "Berezwecz" (mjr Kazimierz Czarkowski), do których nie dotarł rozkaz wycofania się.
Następnego dnia, rankiem 3 września 1939 nastąpiło ponowne natarcie naeźdźców.  Kpt. Tadeusz Semik zabronił prowadzenia ognia ze stropu schronu i korzystał jedynie z ckm i działka 37 mm zamocowanych w ambrazurach. Jako pierwszy, pod naporem przeważającej siły niemieckiej, poddał się Schron "Włóczęga" 3 września o godz. 8.30, a schron "Wędrowiec" dowodzony przez kpt. Tadeusza Semika o godz. 17.00. Pomimo oczywistej przewagi hitlerowcy ponieśli duże straty, szacowane na 200-300 poległych.
Walki w rejonie Węgierskiej Górki upamiętniono powstaniem Muzeum w Schronie „Wędrowiec”, gromadzącym pamiętki z tamtego czasu.

Uroczystości

Tegoroczne upamiętnienia będą miały miejsce 1 września o godz. 17.00. Oto program:

16:00 zbiórka uczestników przed Urzędem Gminy Węgierska Górka. Wymarsz pod schron bojowy „Wędrowiec” 
17:00  Schron bojowy „Wędrowiec”
- Uroczysta Msza Św. w intencji Obrońców Węgierskiej Górki
Program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce im. Obrońców Węgierskiej Górki
Wręczenie odznaczeń państwowych
Uroczysty Apel Poległych
Złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową
Koncert Parafialnej Orkiestry Barka z Żabnicy
Żołnierska grochówka dla wszystkich  

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę