Wójt i Rada Gminy Węgierska Górka zapraszają na uroczystości upamiętniające 78. rocznicę Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki, 74. rocznicę Straconych Partyzantów w Żabnicy oraz 71. rocznicę stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Odbędą się w piątek 1 września.
Historia obrony Węgierskiej Górki
Bitwa pod Węgierską Górką, określana mianem Westerlatte Południa, była częścią wojny obronnej Polski w 1939 roku. Miała miejsce w dniach 2 – 3 września tamtego roku w rejonie Zwardonia, Milówki, Węgierskiej Górki i Lipowej.
Granica Polski na wschód od Zwardonia obsadzona była przez 4 bataliony i nieznaczne sił artyleryjskie. Ich zaplecze stanowiły cztery schrony bojowe w Węgierskiej Górce ze stacjonującą w nich 151 kompanią forteczną „Węgierska Górka” pod dowództwem kpt. Tadeusza Semika.
O świcie 1 września 1939 oddział 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty wkroczył w Dolinę Soły przez Przełęcz Zwardońską. Kolejny napór miał miejsce 2 września w rejonach Ujsoł i Kamesznicy. To jednak natrafiło na opór, głównie w Ujsołach i Kamesznicy. Tego samego dnia Niemcy znaleźli się jednak w okolicach Węgierskiej Górki, a ich piechota zaczęła atakować schrony bojowe. Nieliczny oddział polski odparł pierwsze natarcie ogniem ckm-ów. Agresorzy zaczęli w związku z tym poważniej podchodzić do ataku i planować go. Nacerali potem na każdy schron oddzielnie. Z początku nie przyniosło im to efektu, choć walki trwały do późna w nocy. Załoga schronu "Waligóra" (dowodził nią por. Leopold Galocz) zmuszona była do wycofania się z powodu braku amunicji. Walki trwały 8 godzin, po czym opór stawiły 2 schrony w Węgierskiej Górce: "Włóczęga" (dow. ppor. Marian Małkowski) i "Wędrowiec" (dow. kpt. Tadeusz Semik), oraz 1 i 2 kompania strzelecka 1. Batalionu KOP "Berezwecz" (mjr Kazimierz Czarkowski), do których nie dotarł rozkaz wycofania się.
Następnego dnia, rankiem 3 września 1939 nastąpiło ponowne natarcie naeźdźców. Kpt. Tadeusz Semik zabronił prowadzenia ognia ze stropu schronu i korzystał jedynie z ckm i działka 37 mm zamocowanych w ambrazurach. Jako pierwszy, pod naporem przeważającej siły niemieckiej, poddał się Schron "Włóczęga" 3 września o godz. 8.30, a schron "Wędrowiec" dowodzony przez kpt. Tadeusza Semika o godz. 17.00. Pomimo oczywistej przewagi hitlerowcy ponieśli duże straty, szacowane na 200-300 poległych.
Walki w rejonie Węgierskiej Górki upamiętniono powstaniem Muzeum w Schronie „Wędrowiec”, gromadzącym pamiętki z tamtego czasu.
Uroczystości
Tegoroczne upamiętnienia będą miały miejsce 1 września o godz. 17.00. Oto program:
16:00 zbiórka uczestników przed Urzędem Gminy Węgierska Górka. Wymarsz pod schron bojowy „Wędrowiec”
17:00 Schron bojowy „Wędrowiec”
- Uroczysta Msza Św. w intencji Obrońców Węgierskiej Górki
Program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce im. Obrońców Węgierskiej Górki
Wręczenie odznaczeń państwowych
Uroczysty Apel Poległych
Złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową
Koncert Parafialnej Orkiestry Barka z Żabnicy
Żołnierska grochówka dla wszystkich