Pomnika nie zburzą. Przerobią. Już 15 września. - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przechadzając się po Żywcu można zobaczyć, że na pomniku przy Al. Wolności ktoś na czarno namalował znak „Polski Walczącej” z datą 1944. Przy okazji tego faktu i wejścia w życie  przepisów o dekomunizacji pomników, nazw ulic i skwerów, postanowiliśmy się przyjrzeć, jak do tego procesu ma się sprawa przywołanego obiektu.

 Historia powstania

Pomnik zaprojektowany został przez znanego artystę, Antoniego Biłkę. Wzniesiono go w 1963 roku. Widnieją na nim napisy: „Lenino 43”, „Janów” „Kutno”, „Narwik” oraz „Poległym za wolną i sprawiedliwą Polskę 1939–1945. Ziemia Żywiecka”. Pomnik czci walkę Polaków u boku Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. W związku z tym od dawna wzbudza kontrowersje. Od dawna również,  na jego szczycie, mają gniazdo bociany.

Historia kontrowersji

Pomysł likwidacji pomnika pojawił się już w latach 90-tych, na bazie ówczesnych kroków dekomunizacyjnych. Uratowały go właśnie bociany. Temat powrócił po ponad kilkunastu latach. Intensywne kroki podejmował kilkukrotnie Żywiecki Klub Gazety Polskiej. W roku 2012 zwracał się do burmistrza Antoniego Szlagora z pytaniem, czy zamierza podjąć działania w kierunku likwidacji „Pomnika Wolności”. W argumentacji można przeczytać sugestię, że napis nie jest właściwy, gdyż: „lata 1945 -1989 to niewątpliwie czas zniewolenia Polski”. Motywem przewodnim był prokomunistyczny wydźwięk pomnika. W piśmie z dnia 25 września 2012 roku burmistrz Szlagor odpowiedział:
„Nie zmierzam podjąć działań odnośnie pomnika znajdującego się w Żywcu przy al. Wolności dlatego, że pomnik ten zlokalizowany jest w strefie ochrony konserwatorskiej oraz wpisany jest do Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego. Ponadto na pomniku znajduje się bocianie gniazdo.”

Obecna fala dekomunizacji

Czy pomnik w końcu zniknie, czy zostanie usunięty w związku z obecnymi krokami? Przy okazji niejako dekomunizacyjnej zmiany nazwy ul. Buczka na inną, o czym pisaliśmy TUTAJ, Sekretarz miasta Żywca Tomasz Buś odpowiedział na nasze pytania:
- Pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej nie podlega przepisom ustawy z dnia1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, a co za tym idzie nie ma żadnych planów dotyczących jego rozbiórki - argumentuje Tomasz Buś.
Jednocześnie z tego samego źródła otrzymaliśmy informację, że ruch w stosunku do omawianego pomnika zostanie podjęty w myśl uchwały z 31 marca 2016 roku w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej. Nieco upraszczając język urzędowy, „wzniesienie” pomnika w praktyce będzie polegało na umieszczeniu stosownej tablicy na cokole dotychczasowego pomnika, z zachowaniem istniejącego postumentu. Jak nam powiedział Tomasz Buś, tablica ma być zamontowana fizycznie do 15 września. Na ten moment nie ma planów związanych z jej uroczystym odsłonięciem.

Jak w Sopocie?

Bociany ze swoim gniazdem mają zatem szansę ocaleć, a „inskrypcja” z Polską Walczącą usunięta przed położeniem tablicy na pmniku. Przyjęte przez Radę Miejską w Żywcu stanowisko przypomina nieco sytuację sprzed kilku tygodni w Sopocie. Tamtejsi włodarze zmienili nazwę ulicy z 23 marca na… również 23 marca. Pierwotnie nazwa opiewała datę wkroczenia Armii Czerwonej do Sopotu. Teraz zmieniono ją na datę upamiętniającą Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej.

 

Udostępnij

12
+11
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę