Nie można mylić go z tradycyjnym czosnkiem. Moda na jego zbiór i spożycie dotarła również do nas i okazuje się, że są miejsca, gdzie rośnie go pełno. To właśnie tę roślinę jedzą niedźwiedzie, gdy budzą się z zimowego snu. Czosnek niedźwiedzi, zwany inaczej cebulą czarownic, to popularny specyfik leczący różne dolegliwości.
Charakterystyczną cechą czosnku niedźwiedziego są zielone liście przypominające liście konwalii. Zawarte w nim związki siarki leczą nowotwory i reumatyzm. Poza tym zapobiegają wirusom i mają działanie antybakteryjne. Ze względu na zawartość siarki czosnek niedźwiedzi wzmacnia skórę, włosy i paznokcie.
Ten specyfik powinny spożywać osoby mające problemy z sercem. Dobrze wpływa on bowiem na funkcjonowanie sercowo - naczyniowego układu obniżając poziom cholesterolu. Zaletą tej rośliny jest również wspomaganie pracy układu trawiennego. Ważne jednak, by czosnku niedźwiedziego nie spożywali ci, którzy cierpią na wrzody żołądka. Może im zaszkodzić. Czosnek niedźwiedzi znaleźć można w lasach. Poznamy go po liściach i po bardzo intensywnym zapachu. Kwitnie w okresie od maja do kwietnia i ma białe, małe kwiaty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w naszym kraju roślina ta jest częściowo chroniona i nie można jej zrywać w lesie. Dozwolone jest natomiast hodowanie tego rodzaju czosnku w przydomowych ogródkach. Suszone liście rośliny można kupić w sklepach spożywczych lub zielarskich. Innym rozwiązaniem jest zakup przez internet. Natomiast cebulki czosnku dostać można w sklepach ogrodniczych. Czosnek niedźwiedzi można wykorzystać jako składnik m.in. do mięs, zup, sosów, past, serków lub zapiekanek.
Gdyby dobrze szukać, czosnek niedźwiedzi znajdziemy na większości beskidzkich hal. Co ciekawe, rośnie również w żywieckim Parku Habsburgów.