Będzie program zwalczania barszczu? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

- Rozważamy możliwość utworzenia powiatowego programu usuwania barszczu Sosnowskiego i złożenia wniosku o dofinansowanie na ten cel do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - informuje rzecznik Starostwa Powiatowego w Żywcu Dariusz Szatanik. Sprawie tej będziemy sie przyglądać, bo ta trująca roślina jest zmorą również w naszym powiecie. Nazywany często  „zemstą Stalina” barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina zagrażająca zdrowiu i życiu człowieka. Powoduje ona silne oparzenia.

borsch-sosnowski-1439374 960 720

Barszcz Sosnowskiego to chwast mierzący nawet do czterech metrów wysokości. Ma duże liście i białe kwiaty. Roślina ta powoduje nie tylko oparzenia. Ma również działanie sprzyjające powstawaniu nowotworów.

Barszcz największe zagrożenie stwarza w okresie wysokich temperatur powietrza. Najczęściej występuje na łąkach czy w pobliżu dróg. Rośnie też przy brzegach jezior lub rzek, na polach uprawnych, w parkach czy ogrodach. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Jak zachować się w przypadku poparzenia? Przede wszystkim należy przemyć skórę letnią wodą z mydłem i przez co najmniej dwie doby nie przebywać na słońcu. Jak najszybciej należy udać się do lekarza. Oprócz zaczerwienienia, pęcherzy i swędzenia mogą pojawić się też inne objawy takie jak nudności, wymioty czy bóle głowy.

Barszcz Sosnowskiego sprowadzono do naszego kraju końcem lat 50 - tych XX w. Początkowo roślinę tę wykorzystywano jako paszę dla zwierząt. Z czasem dostrzeżono jednak jej toksyczne działanie i zaprzestano uprawy. Barszcz Sosnowskiego trudno zwalczyć, dlatego wciąż się rozprzestrzenia. Już wiele polskich gmin rozpoczęło walkę z tą rośliną. Rośnie ona również na terenach Żywiecczyzny. Władze powiatu zastanawiają się jak rozwiązać ten problem.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę