Nastał czas plonów dyni i im podobnych. To dobra okazja, żeby przekazać sposoby na wykorzystanie tych jarzyn, jakie zaproponowały panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia. Poznajcie lokalne pomysły na na dynie i cukinie.
Dyniowa zapiekanka
80 dag miąższu ulubionej dyni (dynia po obraniu ze skórki i usunięciu pestek) kroimy w kostkę i przekładamy do rondla, dodajemy 2 płaskie łyżki masła i dusimy około 10 minut. 3 duże pomidory, obrane ze skórki i podzielone na cząstki, łączymy z dynią i dodajemy 2 łyżki rodzynek. Doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, utartą gałką muszkatołową.
Sos beszamelowy: 1,5 łyżki masła łączymy z 1 łyżką mąki i przygotowujemy bardzo jasną zasmażkę, powoli dolewamy 1 szklankę zimnego mleka, mieszamy energicznie trzepaczką aby nie było grudek i zagotowujemy. Beszamel nieco ochładzamy, następnie łączymy go z 1 surowym żółtkiem i doprawiamy solą, cukrem i muszkatołową gałką. Tym sosem zalewamy wcześniej przygotowaną dynię z dodatkami. Całość posypujemy utartym żółtym serem. Danie zapiekamy w gorącym piekarniku.
Racuszki z dyni
70-80 dag dyni obranej ze skórki i bez pestek ścieramy na tarce o dużych otworach. 3 jajka wybijamy ze skorupek i oddzielamy żółtko od białka. 2 łyżki ucieramy z 4 łyżkami cukru pudru i żółtkami, łączymy z 3 łyżkami śmietany, dynią i wcześniej ubitą pianą z białek, dodajemy 1 szklankę mąki (pszennej) i szczyptę soli. Delikatnie całość mieszamy. Na rozgrzany na patelni tłuszcz łyżką nakładamy racuszki i smażymy na złocisty kolor. Doskonale smakują z dodatkiem śmietany i cukru.
Placuszki z cukinii według Grażyny Jeleśni
Cukinia, 2 jajka, cebula, ząbek czosnku, 2 łyżki śmietany, 4 łyżki mąki, garść koperku, sól, pieprz, olej
Cukinie umyć, odciąć końce i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Lekko posolić i odstawić na 10 minut. Po tym czasie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę, jajka, śmietanę, mąkę i garść posiekanego koperku. Przyprawić pieprzem, solą. Dokładnie wymieszać. Na patelni rozgrzać olej, łyżką nakładać ciasto, formując zgrabne płaskie placuszki. Smażyć z dwóch stron na złoty kolor. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Podawać z kwaśną śmietaną.
Sos słodko – kwaśny z cukinii do słoika wg Beaty
1kg czerwonej papryki, 1 kg cebuli, 3kg cukinii, 1,5 szklanki octu, 0,5 kg cukru, 2 słoiczki koncentratu pomidorowego, 1 łyżka słodkiej papryki, 1 łyżka curry, sól, pieprz, 2 łyżki przyprawy do spaghetti, 1 łyżka bazylii.
Paprykę, cukinię myjemy, z papryk usuwamy gniazda nasienne, cebulę obieramy. Warzywa kroimy (cukinię ze skórką) w dużą kostkę i posypujemy 1,5łyżki soli. Odstawiamy na noc by puściły sok. Następnego dnia odcedzamy.
Ketchup z cukinii wg Kingi
1,5 kg cukinii, 1,2 kg cebuli, 1 szklanka cukru, 0,5 szklanki octu, 1łyżeczka słodkiej papryki, 2 liście laurowe, 2-3 ząbki czosnku, pieprz, sól, chilli do smaku, 2 słoiczki 200g przecieru pomidorowego.
Obraną i pozbawiona gniazd nasiennych cukinię pokroić wraz z cebulą w kostkę. Zasypać 1 łyżeczką soli i pozostawić na ok. 5 godz., mieszając co jakiś czas .
Następnie zagotować z powstałym płynem. Gotować 20 minut. Po tym czasie dodać: cukier, ocet, liście laurowe, paprykę, chilli, pieprz. Zagotować, dodać przecier pomidorowy i ponownie zagotować. Po zagotowaniu wyciągnąć liście laurowe i całość zblendować . Przełożyć do słoiczków i pasteryzować ok. 20-30 minut.