Nowy sprzęt dla Szpitala Wojewódzkiego - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z Ministerstwa Zdrowia 500 tys. złotych na sprzęt dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pieniądze przekazano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

pieniądze z ministerstwa na nowy sprzęt dla szpitala wojewódzkiego

Bielska placówka znalazła się wśród 50 podmiotów w Polsce z największą aktywnością donacyjną za 2022 r. W ocenie uwzględniono liczbę dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów. W 2023 r. Szpital Wojewódzki zgłosił trzech dawców wielonarządowych z orzeczoną śmiercią mózgu. W 2022 r. było ich sześciu.

Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych wyjaśnił, że pół miliona złotych przeznaczone zostanie na zakup urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, monitorowania hemodynamicznego, mobilnego USG, defibrylatora wielofunkcyjnego oraz wideobronchoskopu intubacyjnego.

- Zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia sprzęt musimy kupić do końca tego roku – powiedział dyrektor.

Dr n. med. Katarzyna Kuchnicka, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Koordynator Transplantacyjny wyjaśniła, że nowe urządzenia wykorzystywane będą głównie do leczenia i obserwacji pacjentów, którzy trafiają na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Dodała także, że od wielu lat trwają w Polsce dyskusje i starania o to, aby pozyskiwać większą liczbę organów oddawców i tym samym wykonywać większą liczbę przeszczepień. Kupiona aparatura będzie więc wykorzystywana również do monitorowania pacjentów, którzy mogą być potencjalnymi dawcami narządów.

Program resortu zdrowia, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie, służy zwiększeniu liczby przeszczepień narządów. Będziemy w naszej placówce potencjał dawstwa nadal monitorować i w miarę możliwości zwiększać – wyjaśniła.   

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z placówek, która regularnie zgłasza do podlegającego Ministrowi Zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” dawców, u których orzeczono śmierć mózgu.

- Przyjeżdżają do nas zespoły pobierające nerki, serce, płuca, wątrobę oraz tkanki – wyjaśniła dr Kuchnicka.

O pobraniu narządów można myśleć wyłącznie po stwierdzeniu śmierci mózgu u pacjenta lub nieodwracalnego zatrzymania krążenia. Orzeczenie śmierci mózgu dokonuje jednomyślnie dwóch lekarzy specjalistów, w tym jeden specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a drugi w dziedzinie neurologii lub neurochirurgii.

Procedura pobierania organów od dawcy odbywa się wyłącznie w sytuacji, kiedy uzyskane są wszystkie zgody wymagane prawem.

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę