Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że krew jest ważna. Nigdy też za dużo jej zasobów, stąd częste nasze informacje o akcjach krwiodawstwa. Można w mediach natrafić na wieści, że o tej porze roku występują szczególne niedobory krwi w zasobach gromadzących ją jednostek. Jak jest w Żywcu?
![Ambulans krwiodawstwa](/modules/mod_raxo_allmode/tools/tb.php?src=images/users/579/Ambulans_krwiodawstwa.jpg&w=768&h=576&zc=1)
Wakacje to czas, kiedy krwi zwykle brakuje. Z jakiego powodu? Wyjeżdżają z miejsc stałego pobytu uczniowie i studenci, którzy są najczęstszymi dawcami. Wielu krwiodawców nie tylko że nie oddaje krwi w czasie urlopu, ale też spędza wolne chwile w egzotycznych krajach, po powrocie z których należy odbyć kwarantannę. O to, jak ten temat prezentuje się w Żywcu, zapytaliśmy w dziale organizacyjnym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach:
- Nie, Żywca nie dotyczy taka sytuacja niedoboru, jest dobrze. Przede wszystkim skutecznie działa nasza stacjonarna ekipa wyjazdowa, skuteczne są też akcje poborów z ambulansu. Nie ma nie doboru, ale i tak – jak zwykle – zachęcamy do regularnego wspierania naszych zasobów – powiedziała Aleksandra Dyląg z RCKiK w Katowicach.
Gdzie oddać krew w Żywcu i okolicy?
Można tego dokonać przy ul. Piłsudskiego 50 (II piętro budynku Przychodni, koło Policji) w każdą środę oraz piątek- rejestracja dawców w godz. 7.30 - 12.00 W każdą pierwszą środę miesiąca Punkt Poboru czynny w godz. 7.30 - 16.00.
Wkrótce też tego typu akcja będzie miała miejsce w Świnnej, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Okazjonalny ambulans zawita też niebawem do:
Międzybrodzia Bialskiego – 10 września 9.00 – 13.00 obok Domu Kultury;
Łodygowic – 10 września 9.00 – 13.00 Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza - Aleja Jana Pawła II 3;
Łękawicy – 23 września 9.00 – 14.00 przy boisku Orlik ul. Sportowa.
Co warto wiedzieć o krwiodawstwie?
„Krew powinna krążyć: oddaj krew. Przekaż dalej!”
Krew jest i zawsze była symbolem życia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. W wielu przypadkach jedynym ratunkiem zagrożonego życia. Pomimo ogromnego postępu medycyny dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki 167 szpitali i klinik województwa śląskiego. Dziennie wydaje do szpitalnych Banków Krwi od 200- 250 litrów tego cennego leku. Aby krwi nie zabrakło dziennie do jej oddania powinno zgłosić się 500 osób.
Siedziba Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach mieści się przy ul. Raciborskiej 15. Ponadto krew pobiera się w 10 Oddziałach Terenowych oraz 6 mobilnych punktach poboru krwi (specjalistyczne ambulanse).
Czynniki wpływające na wzrost zapotrzebowania na krew:
Starzenie się społeczeństwa,
Wzrost zapadalności na nowotwory,
Wzrost skuteczności systemu ratownictwa medycznego,
Wzrost dostępności do świadczeń medycznych,
Rozwijająca się transplantologia, wzrost liczby przeszczepów.
Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo, w którym momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać.
Uzyskana od dawców krew i jej składniki odgrywają podstawową rolę w różnych terapiach – bezpośrednio ( np. przetaczanie krwi podczas operacji ) lub jako materiał wyjściowy do wyrobu produktów leczniczych ( leków ) otrzymywanych z osocza ( przeznaczonych np. do leczenia hemofilii z niedoborem czynnika VIII ). Oddając systematycznie krew, krwiodawca jest każdorazowo badany przez lekarza, który w razie stwierdzenia istotnych odchyleń od stanu prawidłowego może skierować dawcę do właściwej placówki służby zdrowia w celu objęcia dalszą opieką i leczeniem.
Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi do pojemnika z płynem konserwującym, trwa to ok. 5-10 minut.
Jeżeli ;
- ważysz nie mniej niż 50 kg,
- jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65 roku życia,
- jesteś gotów do uratowania komuś życia – zostań Krwiodawcą
Pamiętaj ;
- zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po niskotłuszczowym posiłku,
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 litry płynu,
- nie pal papierosów i nie pij alkoholu
- zgłoś się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem
Po oddaniu krwi Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje :
Zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole,
Legitymacja HDK – przesyłana na adres domowy,
Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki swoich badań ( oznaczenie grupy krwi, morfologię , badania wirusologiczne ),
Posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal ( 8 czekolad ),
Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi – KREWKARTA – po jednorazowym oddaniu krwi w okresie 15.06- 15.09.2017 r.
Informacje nt. dyskwalifikacji stałej i tymczasowej nie pozwalające na oddanie krwi są dostępne na naszej stronie internetowej www.krwiodawstwo-katowice.pl w folderze ODDAWANIE KRWI