"Giewont" do Zakopanego na stałe? Wraca "Ornak"! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jest już projekt nowego rozkładu jazdy pociągów, który w życie wejdzie 10 grudnia tego roku. Co w nim najistotniejszego dla naszego regionu, to regularność kursów pociągu Giewont relacji Katowice – Zakopane. Będzie tak, jak kiedyś, jeszcze kilkanaście lat temu - na tory wjedzie "Ornak". Kolejny sukces działań Stowarzyszenia Linia Żywiec - Sucha Beskidzka.

Stacja Żywiec

 Pociąg ten do tej pory jeździł okazjonalnie. Połączenia z Katowic do Zakopanego uruchamiane przez Koleje Śląskie na zasadach komercyjnych cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W zamierzeniu miały być one wygodne, tak by pozwolić pasażerom z Górnego Śląska w pełni cieszyć się długim wolnym w polskich górach. W pilotażowy – pierwszy kurs – Giewont wyruszył przed weekendem majowym – 29 kwietnia. Jak tłumaczył przewoźnik, połączenie uruchomiono pilotażowo dla zbadania faktycznego zainteresowania bezpośrednimi pociągami z województwa śląskiego na Podhale. A to, jak się potem okazało, bardzo pozytywnie zaskoczyło organizatorów. Pierwszy kurs był wypełniony niemal w 100%. Przy okazji wszystkich kolejnych kursów „od święta” cieszył się podobnym zainteresowaniem.

Na Portalu Pasażera opublikowano projekt nowego rozkładu jazdy pociągów. Wynika z niego, że pociąg specjalny z Katowic do Zakopanego pojawi się jako stały pociąg weekendowy. Tyle, że wtedy nazywać się będzie Ornak, tak jak dwadzieścia lat temu. Według zamiarów Kolei Śląskich pociąg kursować będzie w weekendy i być może też w dni świąteczne, które przypadną na środek tygodnia. Z Katowic miałby wyruszać o godzinie 6.40, by o 11:10 być już w stolicy Tatr. Do pokonania ma prawie 194 km. Powrotny kurs planowany jest o godzinie 16.38, by w Katowicach być o 20.50. Ornak po drodze zatrzymywałby się na stacjach w Tychach, Pszczynie, Żywcu, Suchej Beskidzkiej czy Chabówce.  

 

Udostępnij

6
+6
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę