Parkingu pod i nad Rynkiem brak. A może by tak? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawostka technologiczna, sposób na zatłoczenie centrum. Jeśli plany się zrealizują, chciałoby się przywołać słynne: „Da się? Da się!”. Przy pełnym dostrzeżeniu różnicy w skali miasta.

Parking Katowice

Władze Katowic ogłosiły przetarg na wyłonienie budowniczego wielopoziomowych, automatycznych parkingów na ul. Mariackiej Tylnej. Trzeba przyznać, że ich wizualizacja wygląda efektownie (ilustracja tekstu).
Roboty mają potrwać do 31 sierpnia przyszłego roku i kosztować 12 mln zł. Efektem ma być 240 miejsc parkingowych na 20 modułach parkingu automatycznego. Z opisu architektonicznego wynika, że każdy moduł będzie miał 15,5 metra wysokości.
Parking będzie wyposażony w rozbudowany system zabezpieczeń, pomagający w łatwym i sprawnym ustawieniu samochodu uniemożliwiając jednocześnie jego upadek lub uszkodzenie. Mają temu służyć m.in. czujniki optyczne, światła ostrzegawcze, czy wyłącznik awaryjny. Samochód będzie się parkowało na dolnej palecie, a ta przeniesie go na wyższe poziomy. „Odbierając” swój pojazd, trzeba będzie wprowadzić otrzymany wcześniej kod PIN. Takie rozwiązanie pozwala zawrzeć stosunkowo dużą liczbę miejsc na małej powierzchni, a przede wszystkim wykorzystać pierzeje kamienic. Według planów ściana parkingu zakryta będzie grafikami, przedstawiającymi śląski krajobraz miejski.

I u nas były pewne plany

Coś takiego powstanie w Katowicach - w mieście o centrum ciasnym i zatłoczonym bardziej, niż Żywiec. A w Żywcu? Warto przypomnieć, że były kiedyś wstępne plany budowania parkingu pod żywieckim Rynkiem. Miał powstać dwupoziomowy, o głębokości 10 metrów. Początkiem 2006 roku badano pod kątem geologicznym układ znajdujących się pod nim warstw skalnych. Natrafiono wówczas na wody gruntowe już 3 metry pod powierzchnią, a niżej litą skałę. Być może te przeszkody okazały się głównymi w realizacji tych planów. Summa summarum, nie mamy takiej ciekawostki w centrum miasta. Zniknęła za to możliwość pozostawienia samochodu na rynku naszego miasta po jego remoncie, na który władze miasta przeznaczyły wg oficjalnych danych poprzetargówych piewotnie ponad 4,6 mln zł brutto z własnego budżetu.

Kłopoty z zaparkowaniem?


Mamy za to oddane w tym roku nowe miejsca parkingowe: na Osiedlu Pod Grapą, na Osiedlu Parkowym czy też na tyłach Pałacu Habsburgów, od strony budynków Plebanii.
Czy w Żywcu są kłopoty z zaparkowaniem? Odpowiedzi mogą być twierdzące. Korki na drogach i możliwość pozostawienia samochodu to tematy, w których lubimy narzekać. Jak wiadomo, zawsze może być lepiej. Często jednak słychać głosy, że w porównaniu z innymi miastami makroregionu, zwłaszcza tymi podobnej rangi i wielkości, nie jest aż tak źle.
A przywoływany wcześniej parking w Katowicach? Jeśli powstanie, będzie nie tylko nowatorskim rozwiązaniem technologicznym i urbanistycznym, ale też dużym krokiem w kierunku dalszej automatyzacji naszej codzienności, gdzie ludzi zastępują maszyny i elektronika.

Poniżej film, modelowo pokzujący dzialanie takiego parkingu. Zapraszamy też do galerii pod tekstem, ukazującej podobnego typu rozwiązania w innych miastach. Technologie proponuje Mikołowska firma WIROMET, tam właśnie - w mikołowie - funkcjonuje z powodzeniem od kilku lat właśnie Smart Parking.

Udostępnij

4
+1
3

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę