Mniej młodzieży ubywa z Żywiecczyzny - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spadek liczby uczniów w szkołach i mniej etatów dla nauczycieli, to główne bolączki oświaty w naszym powiecie. Są jednak dobre informacje.

Wywiad ZSME

Powiat Żywiecki to organ prowadzący dla 14 placówek oświatowych. Przede wszystkim to szkoły ponadgimnazjalne – 10, ale też dwie poradnie psychologiczno – pedagogiczne, ośrodek szkolno – wychowawczy i schronisko młodzieżowe.
Wiadomo od dawna, że niż demograficzny powoduje zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży w szkołach. Nie tylko jednak on, ponieważ wielu potencjalnych uczniów szuka edukacji poza miastem i poza powiatem. Spada liczba uczniów w żywieckich szkołach podstawowych, w porównaniu do urodzonych w mieście, o czym pisaliśmy kiedyś TUTAJ. Z podobnym zjawiskiem styka się Starostwo Powiatowe, jeśli chodzi o dzieci i młodzież w placówkach będących pod jego pieczą. Jest jednak pozytywna informacja, póki co udało się trend spadkowy zatrzymać, o czym powiadomił wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk:
- Dużym problemem w edukacji ponadgimnazjalnej jest spadająca liczba uczniów. Już drugi rok z rzędu odnotowaliśmy spadek ilości dzieci, które kończą gimnazja i nie szukają oferty edukacyjnej w powiecie żywieckim. To niestety był odsetek na poziomie 16%. Tyle procent dzieci, które są w systemie, szukało edukacji poza naszym powiatem. Udało nam się tą liczbę zmniejszyć do 8%. Mam nadzieję, że będzie trwała tendencja, ponieważ ja uważam, że z tej liczby uczniów, którzy szukają szkoły poza powiatem żywieckim, niewiele już do niego wróci - powiedział Kucharczyk.
Spadek liczby uczniów przekłada się niestety również na to, że ubywa etatów dla nauczycieli. W ostatnich dwóch latach nastąpiły konieczne redukcje etatów, ale Starostwo Powiatowe stara się przede wszystkim, w miarę możliwości, zachęcać nauczycieli, którym przysługuje emerytura, by na nią przechodzili i jak najwięcej miejsca pozostało dla młodej kadry.

Udostępnij

3
+1
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę