ED72 - współczesna historia kolei w regionie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Elektryczny Zespół Trakcyjny serii ED72 o numerze 005 był swego czasu głośnym tematem w swojej kolejowej branży. Określany był celebrytą wśród pojazdów szynowych. Przypominamy jego burzliwą, związaną z naszym regionem historię.

ED72A

Jednostka ED72A-005 jako jedna z pierwszych tej serii przeszłą modernizację. Otrzymała po niej w swojej nazwie przyrostek ‚A’ oznaczający silniki asynchroniczne. ED72A-005 został wyprodukowany w 1994 roku jako rozwinięcie gamy pociągów z serii EN57 i jej przedłużonej wersji EN71. Wrocławski Pafawag wpuścił ich w serii ED72 zaledwie 21. Pierwotnie pojazdy były pomalowano w czerwono-żółte barwy. 

19 sierpnia 2011 roku jednostka o numerze 005 dostała przydział w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych jako już zmodernizowana o oznaczeniu ED72A-005. Modernizacja została sfinansowana ze środków Województwa Ślaskiego, dlatego jednostka otrzymała barwy biało-niebieskie podobne do tych, które noszą aktualnie Koleje Śląskie. W pojeździe zmodernizowano przedział dla podróżnych z większym bagażem, zastosowano system ogrzewania nawiewnego i schładzania powietrza oraz zabudowano w jednostce nowoczesny system drzwi bocznych. Pociąg został wyposażony w pomost dla niepełnosprawnych i WC przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dwie kabiny WC otrzymały zamknięty obieg. Ponadto w pociągu znalazł się przedział dla rowerów, monitoring z podglądem na ekranie przez maszynistę i nagłośnienie. EZT przydzielony został na trasę Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń.

We wrześniu 2011 roku, miesiąc przed uruchomieniem relacji obsługiwanych przez spółkę Koleje Śląskie, Urząd Marszałkowski Województwa Ślaskiego zwrócił się do Przewozów Regionalnych z prośbą o przedstawienie oferty sprzedaży pojazdu ED72A-005. Pod koniec października samorząd otrzymał odmowną decyzję od przewoźnika.
W grudniu 2012 roku Przewozy Regionalne decydują o zamknięciu śląskiego zakładu. ED72A-005 delegowany zostaje do Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Trzy miesiące później w Suchej Beskidzkiej jednostka zostaje przemalowana z barw województwa śląskiego w standardowe barwy zakładowe Przewozów Regionalnych. Jednostka ED72A-005 do dnia dzisiejszego jeździ po terenie województwa małopolskiego. Przez ten czas pociąg brał udział w wydarzeniach specjalnych takich jak: Dzień Kolejarza 2013, gdzie został wystawiony dla zwiedzających na stacji Kraków Główny, Obsługa relacji „Pociąg w Nowy Rok 2014” Kraków – Zakopane – Kraków zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie oraz Pociąg Specjalny „TOMASZ DLA WOŚP” w relacji Żywiec – Żywiec Sporysz – Żywiec zorganizowany z okazji XXIII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W dniu 24 lutego 2017 EZT przeszedł naprawę P4 w ZNT Kruszewiec i został przemalowany w barwy Polregio. Choć historia ED72A-005 jest pisana nadal, to rozdział związany z województwem śląskim w tym przypadku na dobre został już zakończony.

Źródło: Silesia Info Transport

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę